Poradnik Bibliotekarza 9/2023

We wrześniowym „Poradniku Bibliotekarza” dużo ciekawych artykułów, praktycznej wiedzy i inspiracji! Zapraszamy do lektury!

John Ronald Reuel Tolkien w Polsce

Artykuł Matyldy Mazurek przybliża tłumaczenia książek Tolkiena na język polski. Coraz większa popularność dzieł J.R.R. Tolkiena spowodowała powstawanie artykułów, esejów i prac naukowych. Początkowo polska krytyka nie wykazywała zainteresowania jego twórczością, ale stopniowo książki Tolkiena zaczęły być badane i analizowane. W 1960 roku wydano polskie wydanie jego pierwszej książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Polski przekład „Władcy Pierścieni” ukazał się w latach 1961-1963. W późniejszym czasie wydano także inne polskie tłumaczenia dzieł Tolkiena, w tym „Silmarillionu”. W sumie w Polsce wydano 170 książek Tolkiena, a największą popularnością cieszył się „Hobbit”. Tak duże zainteresowanie tą tematyką świadczy o ważnym miejscu, jakie dzieła twórcy Śródziemia zajmują w literaturze światowej.

Czy i jak czat ChatGPT wpłynie na pracę bibliotek? Komentarz

Katarzyna Seroka w swoim artykule przystępnie omówiła istotę chatbota i jego zastosowanie w bibliotece. Ukazała  szerokie możliwości jego wykorzystania w celu ułatwienia pracy zawodowej bibliotekarza. ChatGPT ma ogromny potencjał w dziedzinie bibliotekarstwa i może służyć jako narzędzie pomocne w różnych obszarach. Jednym z głównych zastosowań jest zapewnienie pomocy informacyjnej. Może także polecać książki i inne materiały, uwzględniając preferencje czytelników. Ponadto, ChatGPT może pomagać uczniom w pisaniu prac, generując pomysły i pomagając w tworzeniu konspektów. To narzędzie może również udostępniać zasoby cyfrowe i samouczki online, a także tworzyć interaktywne doświadczenia edukacyjne, takie jak wirtualne kluby książki lub wizyty autorów. Ostatecznie, ChatGPT może również służyć jako pomoc językowa dla osób niebędących native speakerami.

Warto jednak pamiętać, że mocną stroną bibliotekarzy jest ich uczestnictwo w międzyludzkich interakcjach. Bezpośredni kontakt (osobiście lub online) i relacje społeczne są często tym, czego pragnie wielu użytkowników, szczególnie w bibliotekach publicznych. Sztuczna inteligencja tego z pewnością nie zastąpi.

Chciałbym przełamywać kolejne granice swoich możliwości

Monika Simonjetz przeprowadziła wywiad z Bibliotekarzem Roku 2022 Dawidem Kotlarkiem, dyrektorem Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Wprowadza czytelników w realia placówki bibliotecznej. Rozmówca prezentuje swój autorski punkt widzenia na zarządzanie biblioteką, współpracę z zespołem, realizację projektów i nowych wyzwań.

XXVIII Targi Wydawców Katolickich, czyli święto dobrej książki

Miłośnicy wartościowej literatury tłumnie odwiedzali stoiska w Arkadach Kubickiego, gdzie prezentowało się ponad 150 wystawców i 15 tysięcy publikacji. Z Martyną Figiel poznamy książki z dziedziny religii, psychologii, etyki i polityki. Oprócz słowa drukowanego na kiermaszu nie zabrakło filmów DVD, płyt, audiobooków, dewocjonaliów i przeróżnych gadżetów.

Książki i ludzie. 70 lat Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim

Co łączy kilkaset książek w szarych okładkach poukładanych siedemdziesiąt lat temu na regałach w starej kamienicy z ponad milionem współczesnych, zaczytanych ludzi z różnych państw świata? Dowiemy się z artykułu Anny Giniewskiej, Magdaleny Płatonow. Autorki przedstawiają bogaty dorobek placówki i zaangażowanie w działalność na rzecz czytelników, nauczycieli i uczniów.

W czerwcowym numerze „Poradnika Bibliotekarza” znajdziemy jeszcze –

Felieton Olgi Nowickiej Czas jak rzeka, jak rzeka płynie... Rzecz o Elizie Orzeszkowej. Autorki, która na pewno nie była kobietą nudną. Była wybitną pisarką epoki pozytywizmu, poruszającą tematy dotyczące problematyki społecznej, narodowościowej, kobiecej, również feministycznej.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej – konkurs czytelniczy

Polecamy materiał metodyczny Bernardyny Banaś. We wrześniu 2023 r. odbędzie się 12. edycja Narodowego Czytania. Akcja ta potwierdza, że Polacy kochają literaturę, chcą ją czytać i słuchać. Niewątpliwie tegoroczna wspólna lektura pozwoli przypomnieć fabułę powieści Elizy Orzeszkowej, spojrzeć na piękno nadniemeńskich pól i łąk. Warto przy tej okazji zorganizować konkurs ze znajomości lektury. Jego realizacja odbywa się na zasadzie Wielkiej Gry, a uczestnicy dokonują losowego wyboru pytań. Zwycięzcą zostaje osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi.

Wakacyjny numer zamykamy tekstami środowiskowymi –

BezCENne Czytanieza cel stawia sobie promocję czytelnictwa. Druga odsłona akcji miała miejsce w dniach od 8 maja do 16 czerwca br. w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Akcję „BezCENne Czytanie” udostępniono zarówno w realu, jak i online przy dużym aplauzie młodych czytelników. Bibliotekę pedagogiczną KPCEN we Włocławku odwiedzili goście z zagranicy w ramach międzynarodowego programu Erasmus, zapoznając się z ofertą promocji czytelnictwa. Następny tekst z serii „bibliotek pedagogicznych” dotyczy majowego Tygodnia Bibliotek w Swarzędzu. Powracamy też do bibliotek publicznych, kierując się w stronę Śląska. Zainteresuje nas z pewnością XX edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek w MBP w Tarnowie Dąbrowskiej. Plenerowy bookcrossing cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Książki „odżywają”, kiedy sięgają po nie kolejni czytelnicy. Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim dawno nie prezentowała się na łamach „PB”. Artykuł Ewy Wrożyny- Chałupskiej pozwala na zapoznanie się z jej obszerną działalnością, zwłaszcza na rzecz dzieci, a także ze zmodernizowanymi pomieszczeniami placówki.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury