Tygodnik studencki ITD – refleksje historyczne

Tygodnik studencki ITD – refleksje historyczne

Monografia Tygodnik Studencki ITD. Refleksje historyczne stanowi kontynuację projektu „Kultura studencka okresu PRL”. Celem publikacji jest przedstawienie wyjątkowego zjawiska wydawniczego, jakim był Tygodnik Studencki ITD, funkcjonujący w latach 1960-1990. Pomimo swojej znaczącej pozycji wśród czasopism, zniknął z polskich kiosków ponad trzydzieści lat temu, głównie na skutek przemian ustrojowych tego okresu. Mimo, że był dobrze redagowany, interesujący i stanowił istotną część tożsamości polskiej inteligencji, nagle przestał się ukazywać.

Zjawisko prasy studenckiej i akademickiej zasadniczo jest związane z rozwojem wyższych uczelni, jednak dopiero pojawienie się stosunkowo tanich, łatwo dostępnych technologii drukarskich spowodowało rozkwit tej publicznej formy wypowiedzi.

W historii pisma można wydzielić dwa główne okresy, pierwszy od roku 1960 do 1967, drugi od 1967 do roku 1990. W tym pierwszym pismo utrzymywało formułę magazynowo-rozrywkową, stąd też relatywnie duża liczba publikacji w zakresie szeroko pojętej problematyki studenckiej, które publikowano w latach 60. biegłego wieku. Na początku lat 70. pismo zmieniło swoją dotychczasową formułę i w miejsce dotychczasowego określenia „ilustrowany magazyn studencki” pojawiło się sformułowanie „tygodnik studencki”. Pismo było już adresowane do ludzi młodych, zwłaszcza studentów i szerzej rozumianego środowiska akademickiego czy też tzw. młodej inteligencji. Co istotne, było redagowane przez młodych dziennikarzy i grafików, starających się nadać mu nowoczesną treść i formę.

Monografia ta ma charakter pracy zbiorowej, w której zamieszczone zostały teksty dotyczące historii tygodnika ITD. Ważne dopełnienie stanowi zapis dyskusji i wystąpień dziennikarzy ITD, jakie miały miejsce w trakcie konferencji naukowej z okazji jubileuszu 60-lecia powstania pisma oraz panele dyskusyjne. Ponadto zamieszczono w tomie wystąpienia byłych redaktorów naczelnych ITD: Aleksandra Kwaśniewskiego, Jana Rurańskiego, a także Marty Sztokfisz, dziennikarki ITD.

 

  Zobacz książkę