Poradnik Bibliotekarza 11/2023

Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w listopadowym numerze!

185. URODZINY BIBLIOTEKI POLSKIEJ W PARYŻU

Katarzyna Seroka z okazji 185. rocznicy powstania Biblioteki Polskiej w Paryżu przypomina dzieje tej szacownej placówki, jej bogatą kolekcję zbiorów historycznych i współczesnych, pełnione funkcje aktywnego ośrodka kultury i wolności (szczególnie w okresie PRL). Biblioteka Polska w Paryżu to najstarsza i największa polska biblioteka poza granicami kraju. Szczyci się bogatą historią i zasobnym księgozbiorem składającym się z książek, rękopisów, map oraz dzieł sztuki. I choć jej gmach to pomnik polskiej kultury nad Sekwaną, biblioteka jest też przede wszystkim instytucją gromadzącą we Francji polskie dokumenty pamięci narodowej.

ACH, YAKIŻ TO BYŁ ROK!!! (CZYLI NUDNO NIE ZAWSZE ZNACZY SMUTNO: POLSKI RYNEK KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY OD CZERWCA 2022 DO MAJA 2023). CZĘŚĆ 2

Michał Zając w swoim artykule  tym razem analizuje działalność wybranych wydawnictw, specjalizujących sią w literaturze dla dzieci i młodzieży. Przedstawia co słychać w świecie organizacji pozarządowych związanych z książką dla dzieci? Jako uzupełnienie podaje wykaz prestiżowych nagród związanych z książką.

POCZĄTKI GIER I GRYWALIZACJI. CZĘŚĆ 1

Artykuł  Angeliki Tańskiej przenosi czytelnika w świat gier i grywalizacji. Ta część dotyczy terminologii grywalizacji. Definicji grywalizacji jest wiele i autorka przytacza różne pojęcia funkcjonujące w literaturze, wskazując na różnice pomiędzy grą a grywalizacją. Gry istnieją i są związane z naszą cywilizacją od bardzo dawna. Pierwsze, jakie zostały odnalezione przez archeologów są grami planszowymi, które pochodziły ze starożytnej Mezopotamii. Kolejne pozostałości po śladach tejże rozrywki znaleziono w Egipcie. Zwane są prymitywnymi, ponieważ są to skrobanki na pomnikach prawdopodobnie zostawione przez znudzonych strażników.

PRZYSTAŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CIESZANOWIE. POLSKO-UKRAIŃSKA INTEGRACJA DZIECI I MŁODZIEŻY

Małgorzata Łachowska prezentuje projekt zainicjowany w bibliotece w Cieszanowie, który jest skierowany do dzieci polskich i ukraińskich. Wojna w Ukrainie spowodowała, że do Polski trafiło wielu uchodźców, głównie matek z dziećmi. W ofercie są ciekawe zajęcia i warsztaty, interesujące wycieczki, a przede wszystkim gry i dobra zabawa, które zostały przyjęte przez uczestników z dużym aplauzem. Powiat lubaczowski, będąc terenem przygranicznym, od początku konfliktu gości ukraińskie rodziny. Jest to trudny dla wszystkich okres, dlatego biblioteka podjęła się próby integracji tych, którzy przebywali i nadal pozostają na naszym terenie. Biblioteki odgrywają dużą rolę w integracji uchodźców ukraińskich.

WAKACYJNE ZAJĘCIA Z PROGRAMOWANIA W MBP W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ

Edyta Więcek przedstawia zorganizowane dla młodzieży wakacyjne zajęcia z programowania i logicznego myślenia, z wykorzystaniem klocków Lego. Od 10 lat placówka prowadzi również popularne warsztaty artystyczne z rękodzieła.

OD BIBLIOTEKARKI DO PISARKI

Jolanta Mikołajczyk, mieszkająca w Emiratach Arabskich, nie zapomniała o swoich korzeniach zawodowych, szukając na Bliskim Wschodzie kontaktu z książką, zwłaszcza w czasie wizyt na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi. Nabywane książki i ich lektura stały się podstawą do napisania własnych tekstów m.in. o perfumach, biżuterii i jedzeniu arabskim.

OTWIERAMY MEDIATEKĘ MEMO W ŁODZI!

Katarzyna Graczyk-Piech przedstawia wyjątkowe miejsce, czyli Mediatekę MeMo. To zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury. Miejsce, które łączy tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. To przestrzeń, w której każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.

Zachęcamy do lektury tekstów środowiskowych – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Jesienny listopadowy numer  zamyka felieton Olgi Nowickiej, która dzieli się rozważaniami nt. niestabilnej sytuacji w kulturze i próbie osobistego odreagowania tego stresu poprzez lekturę książek, które ją ratują oraz materiał metodyczny. Tym razem Agnieszka Pejkowska zaprasza dzieci na zajęcia o sztuce pisania listów, która jest już prawie zapomniana w obecnych zaganianych i cyfrowych czasach.

Świat Książki Dziecięcej

Zachęcamy także do lektury dodatku „Świat Książki Dziecięcej”, gdzie znalazły się recenzje niezwykłych książek. Beaty Sabały-Zielińskiej  książka – TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2022 oraz Patxi Zubizarreta – Usoa, dziewczynka, która przyleciała. Przekł. Katarzyna Mirgos i Barbara Stawicka-Pirecka. Piaseczno: Wydawnictwo Widnokrąg, 2023.

 

Życzymy miłej lektury!

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury