Poradnik Bibliotekarza 6/2023

Zapraszamy do przedwakacyjnej lektury „Poradnika Bibliotekarza”

Druk 3D w bibliotece. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dziś to już konieczność! Drukarki 3D stały się codziennością. Coraz więcej instytucji posiada je na wyposażeniu, jak również coraz więcej klientów indywidualnych kupuje je dla własnych potrzeb.

Sebastian Kotuła w swoim artykule wyjaśnia po co w ogóle potrzebna jest w bibliotece drukarka 3D? Jeśli biblioteka chce nadążać za rozwojem technologii cyfrowych, a więc tym samym za potrzebami swoich użytkowników, młodszych pokoleń, to musi dostosowywać się do ich oczekiwań. Drukarki 3D są  istotnym elementem przestrzeni kreatywnych, wykorzystuje się je do organizowania warsztatów, pokazów dla dzieci i młodzieży oraz dla osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi. W kilka godzin można wydrukować gadżety biblioteczne, zwierzątka, miniatury miast, elementy do teatralnych przedstawień itp.

Typosquatting. Niby nic, a tak wielkie zagrożenie

Przemysław Kowalski w swoim artykule pisze jak np. nieuwaga podczas korzystania z wyszukiwarek może kosztować nas utratę cennych danych.

Typosquatting to technika polegająca na wykorzystywaniu typowych błędów, które wykonujemy przy wpisywaniu adresu strony internetowej w oknie przeglądarki, wynikające z pomyłki bądź pośpiechu, a powodujące przeniesienie nas do niechcianych materiałów lub miejsca, w którym nasze dane mogą być narażone na przechwycenie. Dzieje się tak dlatego, że oszuści w sieci zakładają serwisy (strony internetowe) o nazwach łudząco podobnych.

Paweł Edmund Strzelecki – jedyny taki globtroter

„Tylko ten, kto wędruje, odnajduje nowe ścieżki” (przysłowie norweskie)

Tekst Martyny Figiel o Pawle Edmundzie Strzeleckim, który jest jednym z patronów Roku 2023 przedstawia odkrycia geologiczne, geograficzne w wielu krajach, które przyniosły Polakowi światowy  rozgłos. Dorobek australijski zapewnił Pawłowi Strzeleckiemu poczesne miejsce w historii geografii i geologii. Poczta Polska upamiętniła badacza znaczkiem w 1973 r., a Bank Polski w 1997 r. monetą. W Polsce Strzelecki patronuje kilku szkołom i drużynom harcerskim.

Młodzież mówi stop hejtowi i mowie nienawiści

Kampania przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści powstała dzięki współdziałaniu bemowskiej biblioteki publicznej i zastępcy burmistrza dzielnicy Bemowo Piotra Kobierskiego. W ramach kampanii łącznie odbyło się już 13 spotkań. W wydarzeniach brali udział: aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki „Prawo Marcina”. Podczas spotkań uczniowie mogli także porozmawiać z psychoterapeutką Katarzyną Olobry-Księżak.

Celem kampanii jest uświadomienie młodym ludziom destrukcyjnej mocy zjawiska hejtu.  „Takich spotkań będzie więcej, bowiem jest nimi zainteresowanie, również w innych dzielnicach. Film „Mówimy stop hejtowi” dostępny jest na kanale YouTube Biblioteka Bemowo: https://youtu.be/WVOEpEBdm2Q

Biblioteka liderem wśród instytucji kultury

Tekst autorstwa prof. Anny Kamler ukazuje jakie szczególne miejsce zajmują biblioteki publiczne wśród instytucji kultury. Właśnie one najbardziej przyczyniają się do wzrostu kapitału społecznego, gdyż nie tylko służą zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych danej społeczności, ale też uczestniczą w szeroko pojętym upowszechnianiu wiedzy, kultury i dziedzictwa.

Biblioteki są stosunkowo gęsto zlokalizowane na obszarze całej Polski, a ich obecność można zauważyć także w bardzo małych miejscowościach. Według danych GUS w 2021 r. było w Polsce 9071 bibliotek (wraz z placówkami biblioteczno-informacyjnymi). Warto podkreślić, iż większość z nich działa na wsi.

W czerwcowym numerze „Poradnika Bibliotekarza” znajdziemy jeszcze –

Felieton Olgi Nowickiej Przyjeżdża autor do… ma on wydźwięk osobisty, rozważania oparte są na kontaktach z zapraszanymi do biblioteki autorami, na doświadczeniach w organizowaniu spotkań, przygotowywaniu się do rozmów z pisarzami.

Mamy możliwość powrotu do Jaworznickiego Słownika Bibliograficznego, tym razem w wersji online.

Warto również zapoznać się z ciekawymi recenzjami książek dla dzieci i młodzieży w dodatku „Świat książki dziecięcej”. Autorstwa Anny Babuli, Katarzyny Slany i Ewy Grudy.

Katarzyna Chacińska przedstawia szerg wydarzeń związanych  XIII festiwalem czytelniczym PRAGnienie czytaniA – „Słowo-obraz-dźwięk, czyli korespondencja sztuk” zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jan Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Czerwcowy numer zamykamy warsztatami metodycznymi z zakresu literatury.

Bernadeta Burdzy-Drozd – Kultura czytania, czyli lekcje biblioteczne w liceum,

Stella Bettella – Wykorzystanie literatury w stymulowaniu wszechstronnego rozwoju dziecka.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury