Poradnik Bibliotekarza 3/2024

Zapraszamy do wiosennej lektury „Poradnika Bibliotekarza”

POLSKIE DZIEŁO O MĘCE PAŃSKIEJ – „GORZKIE ŻALE PRZYBYWAJCIE, SERCA NASZE PRZENIKAJCIE”

Przed nami Święta Wielkiej Nocy, które poprzedza czas czterdziestnicy, czyli okres pokuty i rozważań Męki Pańskiej. Polska pobożność od średniowiecza akcentowała w misterium Chrystusa właśnie mękę i śmierć. Posiadamy wczesne, bo pochodzące z XI w. literackie świadectwo kultury krzyża, którym jest modlitewnik Gertrudy, córki króla Mieszka II. Dorota Pietrzkiewicz w swoim artykule nawiązuje do okresu Wielkiego Postu i polskiej modlitwy pasyjnej Gorzkie żale.

ZSIECIOWANI NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE

Ariadna Wardzińska w swoim artykule przedstawia różne formy warsztatów adresowane do zsieciowanych nauczycieli, które mają na celu ich aktywizację. Celem sieci „KREATYWNIE I AKTYWNIE – techniki budzące kreatywność uczniów” było poznanie w praktyce aktywnych metod pracy z uczniami. W czasie pandemii samotność przed ekranem doskwierała zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu powróciła do organizowania cyklicznych spotkań w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy, przestrzeni wymiany doświadczeń, pomysłów oraz wspólnego rozwiązywania problemów.

STRUKTURA, ETAPY I ELEMENTY GRYWALIZACJI. CZ. 2

O grywalizacji dowiadujemy się coraz więcej dzięki Angelice Tańskiej. Mimo, że grywalizacja jest młodą dziedziną wiedzy (a może właśnie dlatego) zdążyła już obrosnąć w bardzo często popełniane błędy. Każda gra posiada swój szkielet, na którym twórca się opiera, aby ją stworzyć. Struktura nie jest skomplikowana, ale każda rzecz w niej zawarta jest niezwykle ważna, aby skomponować dobrą grę, która „porwie” wielu graczy i będzie mogła ewoluować. Kwestie związane z cechami i strukturami gier, szkieletem programu grywalizacyjnego oraz etapami jego tworzenia są bardzo ważne.

BOOKCROSSING W ŚWIADOMOŚCI POLAKÓW

Bookcrossing jest zjawiskiem stosunkowo młodym, mającym na celu popularyzację czytelnictwa. Nie ma ambicji stania się zjawiskiem popularnym; ma za zadanie popularyzację czytelnictwa, i jeśli w ogóle możemy oceniać jego popularność to wyłącznie w tym aspekcie. Bookcrossing jest środkiem, a nie celem. Środkiem jednak mającym potencjał, ale potencjał wymagający naszego zaangażowania. Artykuł Jarosława Miładowskiego opiera się na badaniu, które zostało przeprowadzone metodą CAPI. Celem badania było zebranie informacji na temat znajomości zjawiska bookcrossingu i jego oceny.

XXXI TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ W WARSZAWIE

Relacje z targów przygotowała Martyna Figiel, pisząc o Nagrodach CLIO i nowościach wydawniczych z zakresu historii, polityki, religii oraz ekonomii. Na kiermaszu prezentowało się ogółem 160 wystawców, w tym: XIII Salon Książki Muzealnej, Salon Bibliotek, gościnnie Salon Książki Białoruskiej, Salon Antykwaryczny oraz Strefa Wydawnictw Akademickich. Podczas targów odbyło się 150 rozmaitych wydarzeń: spotkań z autorami, dyskusji tematycznych i debat o wybranych publikacjach. Targi odwiedziło około 30 tys. osób, wstęp był bezpłatny, a większość wydawców zdecydowała się na promocyjne ceny.

NOUR PYTA MAMĘ, KIEDY SKOŃCZĄ SIĘ WALKI? MATKA ODPOWIADA „KIEDY LUDZIE ROZMAWIAJĄ I PRÓBUJĄ WYJAŚNIĆ RÓŻNICE”

Rozmowa Jolanty Mikołajczyk z Wafą Tarnowską o życiu w Libanie, relacjach z Polską, książkach i jej tłumaczeniach na rynkach wydawniczych świata. Wafa Tarnowska jest wielokrotnie nagradzaną pisarką i tłumaczką. Urodziła się w Libanie, pracowała i mieszkała w Australii, Indiach, na Cyprze, w Polsce, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii i w Polsce, pisząc i tłumacząc książki i filmy dokumentalne dla głównych kanałów telewizyjnych oraz podróżując po świecie.

W marcowym numerze „Poradnika Bibliotekarza” 2024 znajdziemy jeszcze tekst Małgorzaty Grączewskiej o szybkich randkach w bibliotece we Wrocławiu, imprezie zorganizowanej z okazji Walentynek. O bliskiej współpracy polsko-hiszpańskiej w zakresie poezji i muzyki przeczytamy w artykule Marioli Fenselow. W cykl wydarzeń i w ich realizację była zaangażowana Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie. Głównym celem zainicjowanych projektów jest połącznie poprzez muzykę i poezję dwóch kultur: hiszpańskiej i polskiej. Natomiast o MBP w Lublinie, która zorganizowała wernisaż wystawy Grupy Lubelskiej pt. „AKWARElove’24” napisała Beata Wijatkowska. Biblioteki publiczne i ich punkty powstają w różnych miejscach, np. bielańska Storyteka w Galerii Młociny w Warszawie. Oferuje ona dzieciom, młodzieży i dorosłym bogate zbiory książek, w tym książki interaktywne, przytulne wnętrze, przestrzeń gamingową i komputerową, a także różnorodne warsztaty o czym napisała Aleksandra Wiśniewska. Olga Nowicka przygotowała felieton o Jeremim Przyborze – poecie, pisarzu, satyryku, piosenkarzu, aktorze. Na zakończenie numeru zestawienie bibliograficzne przygotowane przez Elżbietę Trojan w wyborze utworów poświęconych nobliście Czesławowi Miłoszowi – Patronowi Roku 2024.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury