Bibliotekarz 2/2024

Zapraszamy na przegląd treści lutowego „Bibliotekarza”

Nie było łatwo… Za nami kolejny trudny rok

Piotr Dobrołęcki omawia sytuację na europejskim i polskim rynku książki. Przedstawia Raport Europejskiej Federacji Wydawców i wynikające z niego wnioski, m.in. dotyczące zerowej stawki VAT na publikacje dla krajów członkowskich UE oraz raport „Global Entertainment & Media Outlook 2023-2027” opracowany przez PwC Polska, który prognozuje spadek zainteresowania prasą, czasopismami i publikacjami naukowymi. Autor opisuje szczegółowo działania wydawców i zainteresowania coraz liczniej uczestniczących czytelników w krajowych targach książki, odnosi się także do powszechniejszych z roku na rok zakupów książek i gier w sieci, co nie ułatwia działalności małych, lokalnych księgarni i wpływa na trwający od lat proces redukcji liczby księgarń, który przejawia się w regularnych informacjach o zamykaniu kilku placówek każdego miesiąca, powoduje, że obecnie już ponad połowa zakupów książek realizowana jest wysyłkowo.

Żydzi, masoni i profesor Helsztyński

Bartosz Wiśniewski w swoim artykule przedstawia zgromadzony przez profesora Stanisława Helsztyńskiego księgozbiór, w tym cenne judaika, który trafił do Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu, co bardzo wzbogaciło jej kolekcję. Omawia związki profesora, znanego warszawskiego anglisty z Inowrocławiem, poprzez m.in. powiązania rodzinne i prowadzone prace naukowe. W archiwum Koła SBP w Inowrocławiu znajduje się dokumentacja odnosząca się do działalności profesora i Jego relacji z Janem Kasprowiczem i Stanisławem Przybyszewskim.

Biblioteka im. Františka Bartoša w Zlinie

Lilianna Nalewajska przedstawia historię powstania tytułowej biblioteki, która sięga XIX w. oraz postać patrona Františka Bartoša pedagoga, językoznawcę, etnografa, osoby znanej i cenionej wśród elity morawskiej oświaty i kultury. Autorka omawia ofertę biblioteki, która realizuje bogaty program edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży, studentów, ale także do seniorów, dzięki czemu nawiązuje do idei patrona biblioteki, a jednocześnie realizuje założenia biblioteki otwartej. Wspomina o projekcie Kniha do vlaku (Książka do pociągu), który został zainicjowany w 2014 r. przez Bibliotekę Miejską w Mikulovie oraz Zarząd Infrastruktury Kolejowej przy wsparciu Związku Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej. Od listopada 2018 r. Biblioteka Regionalna im. Františka Bartoša prowadzi również własną bibliotekę na stacji kolejowej Zlin-centrum, aby umilić czas spędzony w podróży. W projekcie promującym literaturę i biblioteki uczestniczy obecnie ok. 100 czeskich bibliotek.

Włodzimierz Pietrzak patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku

Małgorzata Pawłowska zapoznaje Czytelnika z historią, działalnością biblioteki oraz Konkursem Literackim imienia Włodzimierza Pietrzaka patrona MBP poety, krytyka literackiego, publicysty, prozaika, prawnika, a także żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Pośmiertne losy dzieł Pietrzaka związane były z Instytutem Wydawniczym PAX, który podjął się wydania spuścizny pisarskiej autora.

V Festiwal Książki „Między pokoleniami”

Katarzyna Bednarz-Soja omawia wydarzenia z kolejnego festiwalu promującego kulturę czytelniczą wśród mieszkańców Przemyśla. Autorka poprzez opisywanie kolejnych spotkań, oferty dla uczestników ukazuje rolę i znaczenie przemyskiej biblioteki dla integracji lokalnego środowiska. Najliczniejszą publiczność zgromadziły wydarzenia festiwalowe skierowane do dzieci, wśród których znalazły się spotkania z autorami, warsztaty, wystawy oraz zajęcia czytelniczo-animacyjne.

Działania Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku na rzecz lokalnego środowiska edukacyjnego

Publiczne biblioteki pedagogiczne, poza typowymi dla współczesnych książnic zadaniami, takimi jak: gromadzenie, opracowanie, udostępnianie zbiorów bibliotecznych czy prowadzenie działalności informacyjnej oraz bibliograficznej, wspierają działalność szkół i placówek oświatowych. Artykuł Justyny Malinowskiej opisuje działalność biblioteki, w tym prowadzone konferencje, realizowane projekty, szkolenia i konkursy, między innymi konkurs Nauczyciel Pomorza, realizowany od 2016 r.

14. konferencja z cyklu Automatyzacja bibliotek pt. „Biblioteki w świecie technologii”

Dorota Siwecka  omawia przebieg konferencji, która odbyła się w listopadzie 2023 r. Tegoroczną edycję poświęcono głównie zagadnieniom związanym z wpływem nowych technologii zarówno na użytkowników bibliotek, jak i same biblioteki i bibliotekarzy oraz ich otoczenie. Podczas konferencji zrealizowano 4 sesje prowadzone przez różnych prelegentów. Tematyka sesji obejmowała zagadnienia takie jak: zmiany zachowań użytkowników, wpływ sztucznej inteligencji na procesy biblioteczne, e-wypożyczanie, zarządzanie zasobami cyfrowymi, prawo autorskie, a także badania dotyczące czytelnictwa i bibliotek. Konferencja, podobnie jak poprzednia edycja, odbyła się w formie online, przyciągając liczne i zróżnicowane grono uczestników. Jak każda z poprzednich edycji cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko dzięki poruszanej problematyce, ale przede wszystkim dzięki jej aktualności, tematom bieżącym, nawiązującym do problemów, z którymi spotykają się w swojej codziennej działalności biblioteki różnych typów.
Materiały pokonferencyjne w postaci prezentacji można odnaleźć pod adresem: https://automatyzacjabibliotek.sbp.pl/13-edycja-2021/materialy/
Wzorem lat poprzednich planowane jest także wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Lutowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Obowiązek zapewnienia bibliotece lokalu.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer