Bibliotekarz 5/2024

Zapraszamy na przegląd treści majowego „Bibliotekarza”

Borski ilustrowany

Dzięki artykułowi Artura Nowakowskiego poznajemy twórczość Lecha Borskiego – publicysty, reportażysty i prozaika, którego książki odbiegały od powszechnie przyjętej narracji. Za najlepszą propozycję Borskiego uchodzi książka Ślady raju (Nasza Księgarnia 1986), baśniowa, będąca próbą wyniesienia wrażliwości na najwyższy poziom wartości, złożona z magicznego odcienia uważności, dobroci, ale i obsesji zamkniętej w oddaniu „czarodziejskiemu” ogrodowi. W opinii recenzentów proza Lecha Borskiego uważana była za trudną, szczególnie dla młodego czytelnika. Artur Nowakowski wnikliwie przedstawia wybrane książki Borskiego i sylwetki ich ilustratorów.

Struktura organizacyjna biblioteki

Biblioteka XXI wieku to instytucja prowadząca szeroką działalność. Oprócz dominującej roli książek coraz częściej aktywność książnic obejmuje szereg innych inicjatyw. Artykuł Pawła Marchela przedstawia znaczenie struktury organizacyjnej w bibliotece dla jej prawidłowego zarządzania i funkcjonowania. Poznajemy różne rozwiązania organizacyjne, korzyści z ich stosowania przez biblioteki.

Działalność sekcji, komisji i zespołów Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Cz. 1

Zgłębiając genezę powstawania i działalność poszczególnych sekcji, komisji, zespołów problemowych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP), nasuwa się refleksja, że przez cały czas były generowane wymogami i troską bibliotekarzy o swój zawód i biblioteki. Artykuł Marzeny Przybysz omawia historię i działalność sekcji, komisji i zespołów problemowych powoływanych od momentu powstania w 1917 r. Związku Bibliotekarzy Polskich. Powstanie organizacji wynikało z zawodowych potrzeb bibliotekarzy i pojawiających się problemów związanych z funkcjonowaniem bibliotek i organizacją ich pracy, z potrzeby perspektywicznego myślenia o przyszłości bibliotek i ich rozwoju.

Inkunabuły w zbiorach Biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu datowane w XIX-wiecznym katalogu drukowanym Katalog der Gymnasial Bibliothek zu Thorn

Artykuł Agnieszki Ignaszak i Emilii Raczkowskiej przedstawia historię i funkcjonowanie Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Biblioteka tego Gimnazjum posiadała około 10 tys. wol. z wielu dziedzin i zagadnień. Wśród nich znajdowały się także inkunabuły, czyli druki z lat 1450-1500. Obecnie zachowane zbiory Biblioteki Gimnazjalnej znajdują się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, w tym 26 wol. inkunabułów notowanych w Katalogu.

Biblioteka na drodze dostępności, czyli instytucja przyjazna dla użytkowników ze szczególnymi potrzebami

Autorzy Jolanta Zwierzyńska, Aleksandra Sołtysiak i Michał Guzek omawiają aktywność i ofertę biblioteki, skierowaną do odbiorców ze specjalnymi potrzebami. Przedstawiają prowadzone projekty, które zapoczątkowały szkolenia bibliotekarzy do pracy z Czytelnikami ze specjalnymi potrzebami. Działania te  wpływają na zwiększenie dostępności oferty biblioteki dla jak najszerszego grona odbiorców i jej przemiana w miejsce przyjazne także osobom z niepełnosprawnościami, głównie z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Służy temu nawiązanie współpracy z instytucjami działającymi na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami.

Majowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Dobra kultury a działalność bibliotek.
W dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” Sylwia Czub-Kiełczewska przedstawia artykuł Nagrywanie rozmów i wykorzystywanie wirtualnych asystentów przez biblioteki.
Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

Redakcja „Bibliotekarza” oraz Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek składa najserdeczniejsze życzenia,  zdrowia, zadowolenia z pracy zawodowej, twórczych inspiracji do działań i inicjatyw, wiele szczęścia.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

Zobacz numer