Bibliotekarz 5/2023

Zapraszamy na przegląd treści majowego „Bibliotekarza”!

Petecki ilustrowany

Artykuł Petecki ilustrowany Artura Nowakowskiego przedstawia twórczość Bohdana Peteckiego pisarza, początkowo autora słuchowisk i spektakli oraz powieści sensacyjnych, w późniejszym okresie twórcy prozy fantastycznej. Wczesna proza fantastyczna Peteckiego skierowana była wprawdzie dla dorosłego czytelnika, ale w dojrzałej twórczości pisarz poświęcił się całkowicie tworzeniu powieści dla czytelnika młodzieżowego, specjalizując się w fantastyce naukowej. Na szczególną uwagę zasługują w artykule omówienia projektów okładek i ilustracji książek oraz sylwetki współpracujących z Peteckim cenionych grafików i ilustratorów.

50 lat Polskiej Grupy Narodowej IAML

Stanisław Hrabia w swoim artykule przedstawia aktywny udział polskich bibliotekarzy muzycznych w konferencjach, kongresach i sympozjach międzynarodowych, a także ich działalność w strukturach IAML. Powstanie Polskiej Grupy Narodowej IAML w 1972 r. było bardzo ważnym momentem w historii bibliotekarstwa muzycznego w Polsce. Dzisiejsza działalność w ramach IAML jest kontynuacją rozpoczętej ponad 50 lat temu aktywności mającej na celu integrację środowiska bibliotekarzy muzycznych poprzez wspieranie rozwoju zawodowego i zaangażowanie w projekty IAML. Współpraca krajowa i międzynarodowa bibliotekarzy muzycznych stale się przenika.

Nowoczesna biblioteka na Pradze-Południe w Warszawie

Artykuł Mirosławy Majewskiej i Katarzyny Chacińskiej przedstawia nową siedzibę główną południowo-praskiej biblioteki, działającej od 2022 r. w budynku Terminal Kultury Gocław. Nowa lokalizacja placówki podkreśla jej nowoczesny charakter, stwarza warunki rozwoju, dzięki którym inicjowane są nowe aktywności, podejmowane we współpracy z mieszczącymi się pod jednym dachem instytucjami.

Biblioteka miejsce otwarte. Horror Day, czyli od niszowej imprezy dla wielbicieli gatunku po festiwal z tradycjami

Joanna Golczyk zaprezentowała Horror Day – Dolnośląski Festiwal Grozy. Obecnie już „flagowa”, jednodniowa impreza, dla „grozowego” nastroju organizowana najczęściej w listopadzie przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. Od samego początku istnienia miała być odpowiedzią na potrzeby wrocławskiego, czy szerzej dolnośląskiego środowiska wielbicieli grozy. Biblioteka stała się zatem instytucją publiczną przyjazną i otwartą dla niszowych i nieformalnych grup użytkowników.

Jerzy Jarowiecki – Prasa we Lwowie w latach 1918-1945.

W dziale „Przegląd Piśmiennictwa” prof. Oskar S. Czarnik omawia książkę Prasa we Lwowie w latach 1918-1945 autorstwa Jerzego Jarowieckiego. Szczególne miejsce w różnorodnym dorobku prof. Jarowieckiego zajmują opracowania poświęcone historii kultury Lwowa, zwłaszcza wydawanej tam prasie.

Wnikliwa i obszerna analiza zawartości publikacji, nawiązująca do faktów, wydarzeń, postaci z omawianego okresu jest przemyślaną rekomendacją i zachętą do sięgnięcia po recenzowaną pracę, wpisującą się w nurt badań z zakresu historii prasy.

Majowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.
W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Kontekst historyczny ustawy o bibliotekach.
Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

ML