Bibliotekarz 3/2024

Zapraszamy na przegląd treści marcowego „Bibliotekarza”

Strategia rozwoju biblioteki

Biblioteki to organizacje, których jednym z głównych celów funkcjonowania jest zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Artykuł Pawła Marchela przedstawia konteksty działania bibliotek publicznych, ich zadania, a także rolę jaką pełnią w swoim otoczeniu. Oferta bibliotek powinna wynikać z rozeznania potrzeb środowiska lokalnego, które są podstawą strategii ich rozwoju. Autor tekstu zwraca uwagę na błędy przy jej tworzeniu, podkreśla rolę zarówno dyrekcji bibliotek, jak i ich pracowników w powstawaniu kolejnych jej etapów i odpowiedzialność całego zespołu przy wdrażaniu dokumentu, a także ewaluacji.

Wyluzowana bibliotekarka czyli techniki relaksacyjne i medytacyjne w profilaktyce wypalenia zawodowego

Zawody wymagające częstych kontaktów z ludźmi, a do takich należy praca w bibliotece, szczególnie narażone są na wypalenie zawodowe. Syndrom wypalenia zawodowego jest zespołem objawów, które pojawiają się na skutek psychicznego, emocjonalnego i fizycznego wyczerpania w związku ze stresem w miejscu pracy. Dorota Bednarczyk przedstawia elementy profilaktyki i terapii wypalenia zawodowego, które spotyka się m.in. wśród pracowników bibliotek. Proponuje różne techniki medytacyjne i relaksacyjne pozwalające na radzenie sobie ze stresem. Autorka zwraca uwagę na skuteczne metody wsparcia w walce ze skutkami dyskomfortu psychicznego poprzez budowanie osobistych zasobów psychicznych.

„Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (7) – ilustratorzy (2)

Artykuł Zdzisława Gębołysia nawiązuje do tekstów zamieszczonych w poprzednich numerach. Autor prezentuje sylwetki i dorobek ilustratorów tekstów publikowanych w czasopiśmie. Omawia szczegółowo dokonania fotografów dokumentujących działalność bibliotek w II RP, dokonania bibliotekarzy polskich i zagranicznych w tym okresie. Na uwagę zasługują publikowane projekty i rozwiązania architektoniczne bibliotek, zdjęcia ilustrujące ich realizację, a także dokumentujące zjazdy bibliotekarzy i konferencje biblioteczne.

Biblioteka w Zgierzu ma 110 lat!

Zgierz – jedno z najstarszych miast w województwie łódzkim. To właśnie z nim nierozerwalnie związana jest biblioteka już od 110 lat! Dorota Abramczyk przedstawia historię powstania tytułowej biblioteki, której początki sięgają 1913 r., jej działalność na przestrzeni minionych lat na rzecz miasta i powiatu, między innymi realizację programów i akcji czytelniczych adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów.

Projekt Digital Kids

Książnica Pomorska, zlokalizowana w sercu Szczecina, od lat zajmuje ważne miejsce w krajobrazie kulturalnym miasta. To nie tylko tradycyjna biblioteka, ale również dynamiczna instytucja kulturalna, która pełni istotną rolę w życiu społeczności lokalnej. Anna Kotowska przedstawia aktywności biblioteki skierowane do mieszkańców miasta i regionu, w tym zorganizowany we współpracy z Goethe-Institut projekt edukacyjny Digital Kids. Miał on na celu wsparcie i edukację dzieci oraz ich rodziców w dziedzinie mediów cyfrowych. Autorka przedstawia współpracę ze szkołami w prowadzeniu zajęć i spotkań. Szczególnie interesująca jest inicjatywa kontynuowania Cyfrowego Placu Zabaw w bibliotekach województwa.

W dziale „Przegląd Piśmiennictwa” przedstawiamy dwie publikacje.

  • Transkrypcje utworów Fryderyka Chopina. Katalog rękopisów, druków i nagrań (1830-2020) autorstwa Katarzyny Janczewskiej-Sołomko i Włodzimierza Pigły wydaną w 2023 r. dzięki współpracy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
  • Biblioteki. Krucha historia autorstwa Andrew Pettegree i Arthur de Weduwen, przełożoną na język polski przez Agnieszkę Nowak-Młynikowską i wydaną przez Wydawnictwo Smak Słowa w 2022 r.

Marcowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Wybrane aspekty licencji Creative Commons. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer