Bibliotekarz 4/2024

Zapraszamy na przegląd treści wiosennego numeru „Bibliotekarza”

Polska Szkoła Jazzu na przykładzie działalności Studia Jazzowego Polskiego Radia

Piotr Buczek i Wojciech Ciarka omawiają okoliczności powstania „polskiej szkoły jazzu” i przedstawiają sylwetki jej najwybitniejszych przedstawicieli. Ukazują rolę i znaczenie powstałego w latach 60. XX w. Studia Jazzowego Polskiego Radia dla środowiska muzycznego w Polsce. Podkreślają wartość dorobku Studia, jego zasób zgromadzony obecnie w Fonotece i Nutotece Polskiego Radia, stanowiący bogate źródło utworów dostępnych dla muzyków, a także wykorzystywanych w audycjach radiowych. Dorobek muzyków związanych ze Studiem fascynuje młodych jazzmanów, którzy inspirują się ich twórczością po dzień dzisiejszy.

60 lat Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego Oddziału Warszawskiego SBP

12 maja 2024 r. mija 60 lat od utworzenia Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego w Oddziale Warszawskim SBP (pierwotna nazwa: Sekcja Pamiętnikarsko-Historyczna Okręgu Stołecznego SBP). Jadwiga Sadowska przedstawia historię powołania Zespołu, jego zadania i dokonania w minionych latach. Najważniejszym celem pracy Zespołu jest zachowanie pamięci o nieżyjących zasłużonych bibliotekarzach i opracowywanie wspomnień o nich. J. Sadowska szczegółowo omawia prace Zespołu, podkreśla zaangażowanie jego członków w pozyskiwaniu informacji o bibliotekarzach, którzy pozostawili trwały ślad w polskim bibliotekarstwie, a także prace redakcyjne nad kolejnymi tomami serii wydawniczej „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”. Do końca 2023 r. ukazało się 18 tomów zawierających 365 biogramów wspominanych bibliotekarzy

Saksonia i Łużyce Górne: biblioteki Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zittau/GÖrlitz, Górnołużycka Biblioteka Naukowa oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Christiana Weise

Alicja Szulc i Renata Tomaszczak omawiają historię i działalność bibliotek, które poznały w ramach programu Erasmus+. Górnołużycka Biblioteka Naukowa posiada bogate zbiory, których trzon stanowi księgozbiór Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego, działającego od XVIII w. Obecnie biblioteka pełni funkcję publicznej biblioteki regionalnej o charakterze naukowym. Biblioteki Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zittau i GÖrlitz zapewniają dostęp do literatury studentom i pracownikom uczelni, natomiast Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zittau, dzięki zgromadzonym zbiorom i prowadzonej działalności, świadczy usługi na rzecz wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Autorki udowodniają, że wyjazdy w ramach programu Erasmus+ są niezwykłą inspiracją; umożliwiają wymianę myśli i doświadczeń, dają możliwość nowego spojrzenia na zadania bibliotekarza i codziennie wykonywaną pracę. Zbiory biblioteki można w większości przeszukiwać w katalogu internetowym: https://www.goerlitzer-sammlungen.de/de/Oberlausitzische-Bibliothek.html

Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych Biblioteka Wielokulturowa

Lidia Grzegórska w swoim artykule przedstawiła wybrane projekty, które zaangażowały wielu odwiedzających Czytelników w niepowtarzalną przygodę poznawania obcych kultur, nowych ludzi i nowych możliwości. Autorka przedstawia pracę wypożyczalni dysponującej ponad 50-tysięcznym księgozbiorem w 7 językach, zawierającym literaturę piękną, kolekcje dla dzieci, materiały dydaktyczne do nauki języków obcych, literaturę non-fiction oraz materiały do nauki języka polskiego jako obcego Wypożyczalnia wciąż się rozwija i pewne jest, że oferta w przyszłości będzie jeszcze ciekawsza i bardziej różnorodna.

Wiedza w przystępnej formie – czyli… SEMINARIA: (biblio)TEKA (post)TURYSTY

Dzięki artykułowi Aliny Kulawiec poznajemy aktywność biblioteki, skierowaną do mieszkańców miasta i regionu, realizowaną od kilku lat w postaci tematycznych seminariów. Autorka omawia poszczególne spotkania i seminaria, które przerodziły się w cykl seminariów dla bibliotekarzy i pracowników naukowych uczelni.

O bibliotekach w prasie

Iwona Joć-Adamkowicz i Grzegorz Grzenkowicz prezentują wybrane aktywności bibliotek w województwie pomorskim odnotowane w prasie regionalnej m.in. przeczytamy o baśniowym ogrodzie przy bibliotece, dawnej szkole, gdzie wśród eksponatów prezentowanych w siedzibie biblioteki były stare świadectwa szkolne, zdjęcia, ławki, rzutniki do zdjęć, przybory do pisania, przybory biurowe, tarcze szkolne, mundurki… czy balu u Gniewka.

Kwietniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Biblioteki a obiekty (budynki) użyteczności publicznej. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

Zobacz numer