Bibliotekarz 9/2024

Zapraszamy na przegląd treści wrześniowego „Bibliotekarza”!

Cyfryzacja zbiorów bibliotek sieci archiwów Państwowych

Definicja biblioteki archiwum państwowego nie jest oczywista. Ze względu na wyspecjalizowane zbiory, które profilowane są zgodnie z kierunkiem działań macierzystych instytucji oraz ze względu na określony krąg korzystających, biblioteki archiwalne, obok bibliotek muzealnych, zaliczane są do bibliotek specjalnych. Autorki Anna Drzewiecka i Agnieszka Makówka przedstawiają sieć archiwów państwowych działających w Polsce i ich biblioteki oraz zgromadzone zbiory. Od połowy lat 90. XX w. zapoczątkowano w archiwach informatyzację bibliotek, w tym digitalizację materiałów archiwalnych. Na podkreślenie zasługuje ścisła współpraca archiwów państwowych z bibliotekami publicznymi w zakresie uczestnictwa w projektach digitalizacji oraz udostępnianie zdigitalizowanych materiałów w bibliotekach cyfrowych tworzonych w bibliotekach publicznych.

Wpływ pandemii na działalność i wyniki statystyczne zachodniopomorskich bibliotek publicznych w 2023 r.

Skutki pandemii koronawirusa, którą przeżyliśmy w 2020 i 2021 r., biblioteki odczuwają do dziś. Prawie dwuletnia reorganizacja pracy i wymuszona modyfikacja oferty dla użytkowników spowodowały ewolucję, a w niektórych przypadkach rewolucję w pracy. Monika Kwaśniak opisuje sytuację bibliotek publicznych po pandemii, w tym ich stan liczbowy, potencjał kadrowy, finansowanie działalności, realizowane projekty i zasady finansowania, a także aktywność placówek bibliotecznych w kontekście zmian wynikających z ograniczeń pandemicznych. Szczególną uwagę Autorka zwraca na poziom czytelnictwa, udostępnianie zbiorów tradycyjnych i elektronicznych. Tekst powstał w oparciu o sprawozdania bibliotek publicznych oraz dane statystyczne z Analizy Funkcjonowania Bibliotek Publicznych, projektu SBP.

O tradycjach, czyli na straży regionalnego dziedzictwa kulturowego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

Biblioteka przez swoje różnorodne projekty i inicjatywy odgrywa kluczową rolę w ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Program wsparcia kultury lasowiackiej nie tylko zachowuje tradycje regionu, ale także angażuje lokalną społeczność w ich pielęgnowanie i rozwijanie. Dzięki takim działaniom biblioteka staje się żywym centrum kultury, które łączy przeszłość z teraźniejszością, inspirując do odkrywania i kultywowania regionalnego dziedzictwa. Monika Ohar-Pawiak ukazuje inicjatywy i wybrane projekty biblioteki służące utrwalaniu i udostępnianiu bogatej historii i tradycji regionu, w tym w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej. Na uwagę zasługują różnorodne projekty kulturalne finansowane przez samorząd województwa podkarpackiego, służące ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Do najważniejszych należy program wsparcia i promocji kultury lasowiackiej dzięki prowadzonym warsztatom, prelekcjom, spotkaniom i szkoleniom dla lokalnej społeczności.

Projekt EU-Reading Circles w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Pod koniec 2020 r. Książnica Pomorska, jako jeden z kilku partnerów, przystąpiła do projektu EU-Reading Circles1. Wymiana doświadczeń na rzecz integracji i partycypacji społecznej, realizowanego w ramach programu Erasmus+ w okresie 1 października 2020 – 31 marca 2023. Radosław Delida omawia współpracę Książnicy z europejskimi instytucjami naukowymi w zakresie wymiany doświadczeń na rzecz integracji i partycypacji społecznej, poprzez promowanie czytania wśród osób dorosłych. Autor prezentuje cele projektu i jego realizację przez poszczególnych partnerów. Na szczególną uwagę zasługują rezultaty projektu, liczba utworzonych grup czytelniczych w krajach, które w nim uczestniczyły.

Biblioteka Noblistów – tu za taflą szkła jest kolorowy świat…

Biblioteka Noblistów Prywatnych Szkół im. Noblistów Polskich w Krakowie to miejsce o wyjątkowej przestrzeni dla użytkowników biblioteki. Daniel Korczykowski nauczyciel bibliotekarz opisuje działania prowadzone w placówce, dzięki którym czytelnicy zostają wyposażeni w wiele umiejętności, które sprzyjają rozbudzaniu zainteresowań, pasjom, stałym nawykom czytania. Różnorodna aktywność, prowadzone projekty, stworzenie atmosfery ciepła, spokoju i dobroci pozwalają stworzyć w bibliotece szkolnej niezapomniane miejsce dla dzieci i młodzieży. Hasłem przewodnim Autora jest: „Inwestuję w słowo, w człowieka. I jeszcze jedno! Wierzę w to, co robię!”

W dziale „Wywiady” rozmowa z Łukaszem Żywulskim – Śląskim Bibliotekarzem Roku 2023, laureatem trzeciego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie SBP Bibliotekarz Roku. Kierownikiem Biblioteki Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, którą przeprowadziła Marzena Przybysz.

Wrześniowy numer „Bibliotekarza” kończy stała rubryka: „Prawo biblioteczne”, w której przedstawiamy artykuł Rafała Golata: „Ulga na kulturę” w podatkach dochodowych. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

Zobacz numer