Zagadnienia Informacji Naukowej 1/2023

ZIN numer 1/2023. Co w środku?

Oddajemy do rąk czytelników pierwszy numer „Zagadnień Informacji Naukowej – Studiów Informacyjnych” z 2023 roku. Różnorodność tematyki poruszanej w numerze odzwierciedla wszechstronność właściwą dla badań informatologicznych. Już sama informacja – główny obiekt badań w tej subdyscyplinie – tematycznie może być powiązana z wieloma sferami życia, a przecież oprócz niej w obszarze badawczym znajdują się również inne wątki i podmioty.

Przejmując obowiązki redakcyjne, tym numerem witamy się z Państwem – Czytelnikami i Autorami – i zapraszamy do publikowania tekstów prezentujących wyniki badań zarówno stricte informatologicznych, jak i tych przekraczających granice pól badawczych, a podejmujących wątki informacyjne.

Numer 1/2023 zawiera teksty prezentujące wyniki różnorodnych badań realizowanych obecnie na gruncie polskiej informatologii i dyscyplin pokrewnych. Artykuły dotyczą kolejno:

  • wykorzystania paradygmatu ekosystemów informacyjnych do analizy środowisk walk informacyjnych, jako możliwego poszerzenia perspektywy badań wspólnotowych praktyk i zachowań informacyjnych (Katarzyna Materska),
  • możliwego wspólnego wykorzystania dwóch różnych modeli oceny innowacji technologicznych, na przykładzie modeli dojrzałości usług związanych z zarządzaniem danymi badawczymi, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ich użytkowników (Marek Nahotko),
  • wyników badania jakościowego dotyczącego oddziaływania sytuacji kryzysowych na pracę młodych polskich naukowców z wybranych dyscyplin (nauki humanistyczne, nauki o sztuce, teologia), na początku ich drogi akademickiej (Marzena Świgoń),
  • analizy obszaru badań nad kulturą cyfrową (cyberkulturą) w oparciu o dane bibliograficzne dostępne w serwisie Web of Science (Zbigniew Osiński),
  • wpływu sytuacji kryzysowych na zachowania i kompetencje informacyjne, w tym wypadku specyficznej i wrażliwej populacji, jaką stanowią beneficjenci fundacji charytatywnej (Małgorzata Kisilowska-Szurmińska, Magdalena Paul, Konrad Piłatowicz).

Ponadto w numerze wspomnienie o Annie Sitarskiej autorstwa Krzysztofa Goneta i Jadwigi Woźniak-Kasperek, sprawozdanie z konferencji LIDA – Libraries in the Digital Age oraz recenzja książki Pauliny Sajny-Kosobuckiej Badania architektury informacji na przykładzie radia akademickiego. User Experience i User Interface (2023) autorstwa Przemysława Krysińskiego.

Szczególnie zachęcamy do publikowania artykułów na temat usług informacyjnych w instytucjach nauki, kultury, biznesu, edukacji i administracji, organizacji i zarządzania informacją i wiedzą, komunikacji naukowej i cyfrowej, zagadnień Web 2.0 i Sieci Semantycznej, architektury informacji i projektowania użytecznych serwisów informacyjnych, humanistyki cyfrowej, interakcji człowiek-komputer, eksploracji danych i tekstów, zachowań informacyjnych, społecznej recepcji nowoczesnych technologii informacyjnych, kompetencji informacyjnych, cyfrowych i medialnych, polityki informacyjnej, etyki informacyjnej oraz teorii i metodologii nauki o informacji.

Zapraszamy do lektury tego i kolejnych numerów Czasopisma!

Małgorzata Kisilowska-Szurmińska
Anna Mierzecka
Magdalena Paul

  Zobacz numer 

Dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Rozwój czasopism naukowych"