Bibliotekarz 1/2024
Cena:21,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2024
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Pierwszy numer „Bibliotekarza” w 2024 r. rozpoczynamy artykułem dr. Macieja Waltosia Współpraca Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego z Towarzystwem Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu. Towarzystwo funkcjonuje od 1909 r. w Przemyślu, jest najdłużej działającą organizacją naukową tego typu w Polsce. Jako stały partner Przemyskiej Biblioteki Publicznej od 1947 r. wspiera działalność i rozwój biblioteki. Autor tekstu przedstawia historię i aktywność Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz rolę w życiu umysłowym mieszkańców Przemyśla, a także wspólne przedsięwzięcia obu instytucji kultury, realizowane na przestrzeni lat. Kolejny artykuł Marka osobista bibliotekarza Pawła Marchela z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim przedstawia rolę bibliotekarza, który dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom współtworzy wizerunek biblioteki w środowisku. Zdaniem Autora pasja bibliotekarza i jego zaangażowanie służą budowaniu silnej, nowoczesnej biblioteki i wpływają na jej rozwój. W opinii Autora świadome budowanie silnej marki osobistej bibliotekarza przyczynia się nie tylko do jego indywidualnego rozwoju, ale również do budowania wizerunku biblioteki i jej pracowników w przestrzeni publicznej.

Ostatni tekst w dziale „Artykuły” Biblioteki pisarzy (2). Ogniwa pamięci. O bibliotece Marii i Bohdana Paczowskich Doroty Fortuny z Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przedstawia losy Marii i Bohdana Paczowskich i tworzonego ich księgozbioru przez dziesięciolecia. Troską właścicieli było zabezpieczenie kolekcji po ich śmierci. Autorka artykułu opisuje działania Biblioteki Politechniki Krakowskiej, które pozwoliły ocalić i zabezpieczyć cenne zbiory Państwa Paczowskich, będące zapisem losów i drogi twórczej właścicieli. 

W dziale „Z bibliotek” publikujemy artykuł dr. Czesława Postawy z Wojewódzkiej Biblioteki Pub­licznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi Czy warto sięgać po rękopisy? Próba znalezienia odpowiedzi w sensie ogólnym i w odniesieniu do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Autor przedstawia historię powstania tytułowej biblioteki, akcentuje powstanie i funkcjonowanie Działu Zbiorów Specjalnych, zwraca szczególną uwagę na zgromadzone cenne zbiory. Omawia przykłady wartościowych starych druków będących w kolekcji, a także podkreśla wyjątkowość rękopisów. W kolejnym tekście Nowe życie zbiorów dawnej Biblioteki Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego autorstwa Renaty Birskiej i dr Anastazji Śniechowskiej-Karpińskiej poznajemy genezę powstania i aktywności Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego w Lublinie w XIX w. Szczególnie interesujące są informacje dotyczące biblioteki i zgromadzonych tam zbiorów, które pochodzą głównie z darów członków Towarzystwa. Ocalałe po II wojnie światowej stanowiły zalążek księgozbioru Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ostatnich latach w ramach Projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki opracowano polskie książki z kolekcji Towarzystwa i zdigitalizowano zasób.

W dziale „Sprawozdania i relacje” Anita Tomanek z Biblioteki Śląskiej w tekście Bibliografia regionalna – między przeszłością a przyszłością omawia przebieg XLIII Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP, które odbyło się w październiku 2023 r. w Katowicach.

Styczniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Polityka senioralna a działalność bibliotek. Natomiast w dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” Sylwia Czub-Kiełczewska przedstawia artykuł Wprowadzenie e-doręczeń w bibliotece. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.

Kupujący tę książkę kupili także: