Bibliotekarz 9/2023
Cena:21,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Wrześniowy numer „Bibliotekarza” rozpoczynamy artykułem Radość i emocje. Tysiące czytelników na targach książki Piotra Dobrołęckiego. Autor omawia przebieg sezonu targów książki w I półroczu 2023 r. w Polsce, rozpoczynając od marcowych targów w Poznaniu. Dużo uwagi poświęca majowym spotkaniom targowym w Warszawie – Targom Książki i Mediów Vivelo, które odbyły się na Stadionie Narodowym po raz pierwszy oraz Międzynarodowym Targom Książki, po raz kolejny w Pałacu Kultury i Nauki i jego otoczeniu. Odnosi się do nowego zjawiska zaobserwowanego już w Poznaniu, ale jeszcze mocniej występującego na obu imprezach targowych w Warszawie. Zdaniem Autora ruch młodych czytelniczek literatury dla młodzieży, z przedziału wiekowego określanego jako Young Adult „młodzi dorośli”, bardzo wyraźnie zaznaczył swoją obecność podczas tegorocznych targów książki. W kolejnym artykule „Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (6) – kronikarze i sprawozdawcy dr hab. Zdzisław Gębołyś z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kontynuuje prezentację sylwetek autorów publikujących w czasopiśmie, skupiając się na kronikarzach i sprawozdawcach. Omawia ich dokonania, zainteresowania i tematykę zamieszczanych relacji z wydarzeń w bibliotekach oraz z konferencji i zjazdów bibliotekarskich. Ostatni tekst w dziale „Artykuły” Elżbiety Szeligi System bibliografii regionalnej na przykładzie „Bibliografii województwa podkarpackiego” omawia prace  nad budowaniem od 2008 r. systemu bibliografii regionalnej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, we współpracy z 15 bibliotekami powiatowymi. Autorka zwraca dużą uwagę na problemy związane z tworzeniem bibliografii regionalnej, podkreśla jednocześnie jej znaczenie i potrzebę systematycznie prowadzonych prac.

W dziale „Z bibliotek” publikujemy artykuł Aldony Piaskowskiej z Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz w Lubnie Biblioteka na skraju województwa. Autorka przedstawia historię placówki, jej działalność, podkreśla znaczenie współpracy ze środowiskiem lokalnym. To właśnie dzięki otwartości na sprawy lokalne, umiejętności nawiązania środowiskowych relacji biblioteka zyskała uznanie dla swojej dotychczasowej aktywności. Kolejnym tekstem jest artykuł Alicji Szulc i Renaty Tomaszczak z Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej Biblioteki we Frankfurcie nad Menem i Muzeum Gutenberga w Moguncji. Autorki omawiają historię i funkcjonowanie Biblioteki Uniwersytetu Nauk Stosowanych we Frankfurcie nad Menem, z którą od wielu lat współpracuje Politechnika Poznańska. Nawiązują także do pracy innych instytucji, które poznały, tj. Biblioteki Narodowej, Muzeum Sztuki Drukarskiej im. Gutenberga w Moguncji.

W dziale „Wywiady” rozmowa Marzeny Przybysz z Jolantą Miękus, laureatką konkursu Bibliotekarz Roku 2022, starszym bibliotekarzem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Goleniowie. Poznajemy drogę zawodową Laureatki, realizowane projekty, a także plany zawodowe i prywatne.

W dziale „Wspomnienia” Emilia Czerniejewska przybliża postać zmarłej w kwietniu  2023 r. Grażyny Talar, dyrektorki Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wieloletniej pracowniczki Instytutu Bibliotekoznawstwa we Wrocławiu, bibliologa i bibliotekarza praktyka. Wrześniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Inne źródła finansowania biblioteki publicznej (aspekty statutowe). W dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” artykuł Sylwii Czub-Kiełczewskiej Informowanie o naruszeniu osób, których incydent dotyczy. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.

Kupujący tę książkę kupili także: