Poradnik Bibliotekarza 12/2023

W numerze 12 dużo ciekawych artykułów, praktycznej wiedzy i inspiracji!

„GDZIE PANNA Z DZIECIĄTKIEM, Z WOŁEM I OŚLĄTKIEM” – O PRZEDSTAWIENIACH BOŻONARODZENIOWYCH

Pod koniec roku kalendarzowego, przypada początek roku liturgicznego w Kościele katolickim, który rozpoczyna adwent. Zaczyna się on w pierwszą niedzielę, zaraz po popularnych andrzejkach. Trwa przez cztery tygodnie, a kończy się o zmierzchu 24 grudnia. Czas ten nawiązuje do okresu czterech tysięcy lat oczekiwania Żydów na przyjście Mesjasza. Dorota Pietrzkiewicz w swoim artykule przybliża przedstawienia Narodzin Pańskich w dawnej ikonografii oraz ilustracjach zamieszczonych w średniowiecznych księgach. Symbolika tego wielkiego wydarzenia oparta jest na relacjach biblijnych, ale jej prezentacje są różne.

GRY W BIBLIOTECE

GRY PLANSZOWE W WBP W KIELCACH

Gry planszowe od wieków cieszą się ogromną popularnością, a ich historia sięga aż starożytnej Mezopotamii. Co ciekawe, w tamtych czasach rozrywka ta przeznaczona była tylko dla najbardziej zamożnych warstw społecznych. W Polsce, wybitny matematyk Karol Borsuk stworzył w 1943 r. grę „Hodowla zwierzątek” – (dziś znaną jako „Farmer” lub „Superfarmer”) – która podbiła serca Polaków i została doceniona również poza granicami naszego kraju. W WBP w Kielcach do września tego roku odnotowano blisko 4500 wypożyczeń gier planszowych, które przedtem trzeba było opracować. Zasady ich opracowania bibliograficznego w kieleckiej książnicy wyjaśniają autorki Paulina Cecko, Anna Liszka.

WPŁYW GIER I GRYWALIZACJI. CZĘŚĆ 2

Gry rządzą, są nierozerwalną częścią naszego codziennego życia społecznego, a także gospodarczego, np. przemysłu filmowego, muzycznego itd. Raport ogłoszony w 2007 r. przez Pricewaterhouse Coopers informował, że wydatki konsumentów na gry komputerowe przekroczyły po raz pierwszy w historii wydatki na muzykę. O wpływie gier i grywalizacji na życie społeczne, kulturalne, a nawet gospodarcze pisze w części drugiej artykułu Angelika Tańska (cz. 1 w nr 11 „PB”). Granie jest formą relaksu, ale kształtuje też inteligencję emocjonalną, która bardzo się przydaje w codziennym życiu.

,,KTO GRYWA W KARTY, MA GRZBIET I ŁEB OBDARTY” – CZYLI SŁÓW KILKA O KARTACH DO GRY

Któż z nas nie słyszał tej przestrogi? To pouczenie dotyczy także innych przejawów hazardu, gry w kości, wyścigów konnych, obstawiania zakładów i wielu różnych rozrywek. Gdy gra nie uzależnia, a integruje z rodziną i przyjaciółmi, nie ma nic złego w kilku partyjkach, rozegranych w domowych pieleszach. Gry karciane czy planszowe to bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu, którą również proponują biblioteki. Z okazji dość osobliwego święta, przypadającego 28 grudnia – „Dnia Gry w Karty” Dorota Pietrzkiewicz prezentuje genezę  gier karcianych, a także przedstawia ich ewolucję. Granie jest formą relaksu, ale kształtuje też inteligencję emocjonalną, która bardzo się przydaje w codziennym życiu.

W 12 numerze „Poradnika Bibliotekarza” znajdziemy jeszcze kończący się już cykl Patroni Roku 2023, poświęcając ostatni tegoroczny artykuł Martyny Figiel – Aleksandrze Piłsudskiej, działaczce społecznej, prywatnie żonie Marszałka Józefa Piłsudskiego. W numerze celebrujemy również 15. urodziny słynnej Basi, bohaterki wydawnictwa HarperCollins. Stworzona przez Zofię Stanecką i sportretowana przez Mariannę Oklejak  „Basia” wspiera oraz bawi dzieci i ich rodziców. Seria od lat cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem. Łącznie sprzedało się ponad 1,5 miliona książek o Basi!

ZACZYTANI W NAD NIEMNEM…

Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska przedstawia jak biblioteka pedagogiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku włącza się w obchody ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest od 2012 r. pod patronatem Prezydenta RP. Jej celem jest promocja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na bogactwo i piękno literatury polskiej.

CZYTANIE NA DYWANIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu Filia nr 2 uczestniczy w Ogólnopolskim Maratonie Czytania, w ramach którego odbywa się impreza „Zakręcona ciocia Jadzia”. Dzieciom czytają bibliotekarze, nauczyciele, aktorzy teatrów opolskich oraz wolontariusze, a zajęcia z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych o czym napisała Dominika Wojnarowicz.

KAMIENICA KULTURY ZNACZĄCE MIEJSCE NA KULTURALNEJ MAPIE JAROCINA

Agnieszka Borkiewicz przekonuje, że warto odwiedzić Bibliotekę Kamienica Kultury zlokalizowaną w odrestaurowanym, pełnym lokalnych historii budynku przy rynku w Jarocinie. Nazwy poszczególnych sal bibliotecznych nawiązują do pomieszczeń, które były w tym obiekcie dawniej i są doskonale znane mieszkańcom.

PEWNEGO RAZU... NA KONIEC ROKU. REFLEKSJE CZYTELNICZE

Do lektury swoich ulubionych książek zachęca Olga Nowicka w felietonie Pewnego razu…na koniec roku. Na zakończenie polecamy materiały metodyczne: warsztaty „Piąty żywioł – ekologia”, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Praga-Północ w Warszawie oraz zestawienie bibliograficzne dotyczące Aleksandry Piłsudskiej, które jest uzupełnieniem interesującego artykułu Martyny Figiel.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2024 Roku życzymy zdrowych i spokojnych dni, ciekawych rozmów w gronie rodziny i przyjaciół, niezapomnianych doznań oraz miłej lektury z ulubioną książką. Do zobaczenia w Nowym Roku.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury