Poradnik Bibliotekarza 12/2023
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Zbliża się Boże Narodzenie. Jego zapach i atmosferę czuć zwłaszcza w sklepach, gdzie przygotowano ekspozycje świąteczne: drzewka choinkowe, różnego rodzaju ozdoby i pomysły na prezenty. Do świątecznego grudnia przygotowują się także biblioteki, organizując dla młodych czytelników bożonarodzeniowe warsztaty nt. tradycji świątecznych, robienia ozdób na choinkę czy ozdabiania świątecznego drzewka.

Grudniowy numer otwiera artykuł Doroty Pietrzkiewicz o przedstawieniach Narodzin Pańskich w dawnej ikonografii oraz ilustracjach zamieszczonych w średniowiecznych księgach. Symbolika tego wielkiego wydarzenia oparta jest na relacjach biblijnych, ale jej prezentacje są różne. Ze zdziwieniem dowiadujemy się o przedstawieniach Najświętszej Marii Panny leżącej na łóżku w połogu w towarzystwie akuszerek kąpiących Dzieciątko, czyli w zupełnie innej scenerii, jaka jest nam znana współcześnie. Kolejne teksty dotyczą gier planszowych i karcianych, które na dobre zagościły w zbiorach bibliotecznych i cieszą się wśród użytkowników dużą popularnością. W WBP w Kielcach do września tego roku odnotowano blisko 4500 wypożyczeń gier planszowych, które przedtem trzeba opracować. Zasady ich opracowania bibliograficznego w kieleckiej książnicy wyjaśniają autorki Paulina Cecko i Anna Liszka. O wpływie gier i grywalizacji na życie społeczne, kulturalne, a nawet gospodarcze pisze w części drugiej artykułu Angelika Tańska (cz. 1 w nr 11 „PB”). Granie jest formą relaksu, ale kształtuje też inteligencję emocjonalną, która bardzo się przydaje w codziennym życiu. Z okazji Dnia Gry w Karty (przypadającego 28 grudnia) Dorota Pietrzkiewicz prezentuje genezę gier karcianych, a także przedstawia ich ewolucję.

Kończymy już cykl Patroni Roku 2023, poświęcając ostatni tegoroczny artykuł Martyny Figiel Aleksandrze Piłsudskiej, działaczce społecznej, prywatnie żonie Marszałka Józefa Piłsudskiego. W numerze celebrujemy również 15. urodziny słynnej Basi, bohaterki wydawnictwa HarperCollins, które przyszykowało z tej okazji wiele atrakcji dla czytelników. W tym pozytywnym nastroju uczestniczymy w Dniu Narodowego Czytania w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, zagłębiając się w lekturę powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem, odkrywając zawarte w książce motywy i najważniejsze wątki: miłości, przyrody, pracy u podstaw czy powstania styczniowego. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu Filia nr 2 uczestniczy w Ogólnopolskim Maratonie Czytania, w ramach którego odbywa się impreza „Zakręcona ciocia Jadzia”. Dzieciom czytają bibliotekarze, nauczyciele, aktorzy teatrów opolskich oraz wolontariusze, a zajęcia z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych. Warto odwiedzić Bibliotekę Kamienica Kultury zlokalizowaną w odrestaurowanym, pełnym lokalnych historii budynku przy rynku w Jarocinie. Nazwy poszczególnych sal bibliotecznych nawiązują do pomieszczeń, które były w tym obiekcie dawniej i są doskonale znane mieszkańcom. Do lektury swoich ulubionych książek zachęca Olga Nowicka w felietonie Pewnego razu… na koniec roku. Na zakończenie polecamy materiały metodyczne: warsztaty „Piąty żywioł – ekologia”, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Praga-Północ w Warszawie oraz zestawienie bibliograficzne dotyczące Aleksandry Piłsudskiej, które jest uzupełnieniem interesującego artykułu Martyny Figiel.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2024 Roku życzymy zdrowych i spokojnych dni, ciekawych rozmów w gronie rodziny i przyjaciół, niezapomnianych doznań oraz miłej lektury z ulubioną książką. Do zobaczenia w Nowym Roku.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: