Poradnik Bibliotekarza 1/2023
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Rok 2022 już za nami. Przejdzie on do historii pod znakiem brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, której końca jeszcze niestety nie widać. Wiele działań na całym świecie, a zwłaszcza w Polsce, odbyło się pod hasłami solidarności z broniącymi się Ukraińcami, podjęto również szereg inicjatyw pomocowych. Oczywiście włączyły się w to biblioteki, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Poradnika Bibliotekarza”. Wśród innych wartych odnotowania wydarzeń na pewno trzeba wymienić śmierć królowej Elżbiety II i protesty w różnych krajach, zwłaszcza w Iranie. W 2022 r. miały miejsce także wydarzenia o zdecydowanie mniejszym znaczeniu, wśród nich znajduje się np. przejęcie Twittera przez Elona Muska. Wywołuje to bardzo skrajne emocje wśród internautów. Jedni są zachwyceni wprowadzanymi przez niego zmianami, a drudzy wieszczą serwisowi społecznościowemu rychły upadek. Nie można zapomnieć również o pandemii COVID-19, która zmieniła naszą rzeczywistość. Konsekwencje tych wydarzeń będziemy obserwować w kolejnych latach. Zawsze coś się kończy, a coś się zaczyna.

W numerze 1 „Poradnika Bibliotekarza” 2023 r. wspominamy jeszcze patrona roku 2022 – Ignacego Łukasiewicza, za sprawą tekstu Martyny Figiel, która skrupulatnie prześledziła Jego losy oraz zrelacjonowaniu wydarzeń, które zrealizowały biblioteki, żeby Go uczcić.

W Nowy 2023 Rok wchodzimy z mieszanymi uczuciami. Pesymizm został nieznacznie złagodzony, przez lekturę książki Andrew Pettegree i Arthura der Weduwena: Biblioteki: krucha historia. Przekonują oni, „że księgozbiory są kruche i mogą popadać w ruinę w zaledwie kilka dekad”, ale „idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna na przemiany dziejowe”. Michał Traczyk zaś śledzi motywy bibliotek i bibliotekarzy we współczesnej literaturze popularnej i okazuje się, że są one często wykorzystywane. Bibliotekarze są częścią historii, współtworzą ją i są za nią odpowiedzialni, o tym piszą Justyna Matyjasek, Barbara Grabowska i Piotr Piela, którzy zrealizowali projekt w Książnicy Zamojskiej „biblioTEKA PAMIĘCI” dotyczący 80. rocznicy masowych wysiedleń ludności Zamojszczyzny. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy realizuje natomiast projekt „Kultura bez barier” i dopasowuje swoją ofertę do potrzeb użytkowników ze szczególnymi potrzebami.

W tym numerze można także przeczytać o wątpliwościach Grażyny Lewandowicz-Nosal dotyczących książki Magdaleny Paul i Michała Zająca: Otwarci/ostrożni/niezdecydowani: opinie i postawy bibliotekarzy publicznych względem kontrowersyjnych książek dla dzieci oraz odpowiedź autorów na zawarte w recenzji „kontrowersje”.

Ponadto odwiedzamy, tym razem dwie – „nowe” biblioteki: Bibliotekę im. Janusza Kurtyki otwartą w Warszawie oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Szlichtyngowej.

Proponujemy również zajęcia czytelnicze z elementami kodowania: „Jestem Europejczykiem. Baśnie i bajki znam, czytam sam”.

Zaczynamy zapoznawać się także z patronami Roku 2023: felieton Olgi Nowickiej nawiązuje do poezji Wisławy Szymborskiej, a zestawienie bibliograficzne Elżbiety Trojan dotyczy Aleksandra Fredry.

Pozostaje nam życzyć Czytelniczkom i Czytelnikom samych dobrych dni w Nowym 2023 Roku z ciekawą lekturą i mieć nadzieję, że znajdzie się wśród niej „Poradnik Bibliotekarza”.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: