Poradnik Bibliotekarza 10/2021
Poradnik Bibliotekarza 10/2021
Poradnik Bibliotekarza 10/2021
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2021
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

Jesień to nie tylko chłodniejsze dni, złote liście i delikatniejsze promienie słońca, to przede wszystkim ożywienie życia kulturalnego, które w poprzednich latach koncentrowało się w maju. W realu zaczęły pojawiać się imprezy związane z książką. Po półtorarocznej przerwie zorganizowano Warszawskie Targi Książki, już nie na Stadionie Narodowym, ale w skromniejszej oprawie przed Pałacem Kultury i Nauki. Wkrótce potem miały miejsce Targi Książki Katolickiej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. W połowie października ruszają Targi Książki w Krakowie. Na targach eksponowana jest literatura dla dzieci i młodzieży; przed pandemią ten sektor książki rozwijał się bardzo intensywnie, a w okresie ograniczeń też finansowo wypadł/wypada wyjątkowo korzystnie. Dobrze sprzedawane są książki w internecie i w księgarniach. Pisze o tym Michał Zając w artykule, który rozpoczyna numer październikowy „PB”. Jest on analizą rynku książki dla dzieci i młodzieży – pod optymistycznym (w czasie pandemii!) tytułem Książka dla dzieci – zaskakująco dobry rok! Był to okres zarówno dobry, jak i negatywny, ale z pewnością, jak pisze autor – „niezwykle ciekawy”. Z powodu pandemii wiele wydarzeń ważnych dla świata książki dla dzieci przeniesiono do internetu i w ten właśnie sposób powszechnie dostępne były dla najmłodszych książki, teatrzyki, spotkania, dyskusje. Druga część tekstu w następnych numerach „PB”.

Robert Kościelny, autor, który często na łamach „Poradnika” informuje nas o ciekawostkach historycznych związanych z książką i biblioteką, tym razem opowiada o księgozbiorach przenośnych (np. Napoleon Bonaparte brał ze sobą książki na wyprawy wojenne), słynnych kolekcjach, miejscach przechowywania książek (biblioteka w wieży). Żegnając się z dawnymi bibliofilami, przenosimy się do współczesności. Wywiad Moniki Simonjetz to realia wrocławskie. W wyczerpujących odpowiedziach dyrektora Andrzeja Ociepy można dowiedzieć się m.in. jak wdrażano strategię zmian w sieci MBP we Wrocławiu, jak powstała Mediateka, jak zorganizowano Kongres IFLA we Wrocławiu oraz jakie sukcesy odniósł w swojej pracy bibliotekarskiej. Małopolska PiMBP w Brzesku może pochwalić się obszerną działalnością regionalną, realizowaną dzięki bibliografii regionalnej, lekcjom o treści regionalnej, cyfrowemu Archiwum Tradycji Lokalnej. Miłośnicy czytania w Wojborzu i czytelnicy „PB” zaproszeni są do nowej biblioteki z przytulnym wnętrzem, udogodnieniami dla dzieci i niepełnosprawnych. Ponadto w numerze felieton Olgi Nowickiej z Moralnością Pani Dulskiej w tle oraz ciekawy scenariusz na zajęcia z dziećmi o uczuciach, z wykorzystaniem niezwykłej książki Jo Witek: W moim sercu: księga uczuć.

Na koniec kilka słów w sprawie ogłoszonego przez redakcję „PB” z okazji Roku Cypriana Kamila Norwida konkursu „Zaprzyjaźnij się z Norwidem”. Niestety, nie cieszył się on dużym zainteresowaniem. Twórczość Norwida nie jest łatwa w odbiorze, ale mieliśmy nadzieję, że dla bibliotekarzy nie ma nic trudnego. Nie udało nam się „wskrzesić” twórczości C.K. Norwida, ale przy następnych naszych propozycjach może być lepiej?

Życzymy udanej lektury

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”