Zmiany społeczno-kulturowe, będące konsekwencją rozwoju technologii, dotykają różnych dziedzin życia, w tym również bibliotek. Wiedza i umiejętności cyfrowe stają się niezbędne w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. Musimy się odnaleźć w świecie technologii cyfrowej, aby korzystać chociażby z tabletów, smartfonów, e-usług czy aplikacji.
W bieżącym numerze „Poradnika Bibliotekarza” Przemysław Murawski omawia dobre praktyki w zakresie promocji na przykładzie działań Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Zwraca uwagę na pięć elementów promocji biblioteki: reklamę, promocję osobistą, promocję biblioteczną, public relations i publicity oraz sponsoring, w których wykorzystanie technologii jest niezbędne. W niektórych bibliotekach można skorzystać z drukarki 3D, tej usługi dotyczy artykuł Sebastiana Dawida Kotuły, który jest rodzajem miniporadnika. Wprowadza w podstawy wykorzystywania drukarek 3D i wskazuje na dylematy, przed którymi stajemy starając się wdrożyć druk 3D w bibliotekach. Olga Jaroszek, Joanna Dziewicka-Kuź i Magdalena Urbaniak na podstawie badania ankietowego użytkowników Biblioteki Politechniki Morskiej w Szczecinie próbują wskazać jakim przemianom ulegają biblioteki pod wpływem użytkowników świetnie odnajdujących się w świecie nowoczesnych technologii.
W tym numerze odnajdziemy także relację z XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Katowicach i XXIX Targów Wydawców Katolickich.
Interesujący jest wywiad Jolanty Mikołajczyk z Jakubem Winiarskim, twórcą kursu „Pasja pisania”. Celem sześciomiesięcznych szkoleń jest przygotowanie przyszłych pisarzy i poetów do tworzenia swoich dzieł: scenariuszy, powieści, opowiadań, a może nawet bajek. W rozmowie wspomina o wykorzystywaniu do pisania sztucznej inteligencji i jak to zmieni naszą rzeczywistość. Wśród pozostałych materiałów środowiskowych czytelnik znajdzie informacje o: wystawie akwarel, regionalnych targach książki, giełdzie książki bibliotecznej, mPolona dostępnej w AppStore i GooglePlay. Kolejny tekst dotyczy otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie po modernizacji. W zabytkowych wnętrzach można podziwiać wystawę piśmiennictwa światowego i polskiego, cenne rękopisy literackie i utwory muzyczne. Olga Nowicka w czerwcowym felietonie dzieli się refleksjami na temat spotkania z Joanną Brodzik w chrzanowskiej bibliotece. Numer kończymy tekstami metodycznymi. Pierwszy dotyczy Kordiana J. Słowackiego (dramat ten będzie lekturą XIII edycji Narodowego Czytania). Drugi zaś to zestawienie bibliograficzne na temat teatrzyku kamishibai, alternatywnej formy czytania.
Już wkrótce wakacje i z tym letnim przesłaniem zachęcamy do lektury numeru szóstego.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”