Poradnik Bibliotekarza 7-8/2020
Cena:39,00PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2020
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Gorące, słoneczne lato, przyroda przyciąga nasz wzrok intensywną zielenią, a woda chłodzi i uspokaja. Czy w tym otoczeniu możemy zapomnieć o epidemii? Niestety, mimo uspokajających zapewnień władz, musimy być ostrożni wobec koronawirusa, który nadal jest wokół nas. To lato jest inne niż w poprzednim roku. Tradycyjne lipcowe i sierpniowe imprezy związane z książką i czytelnictwem zostały ograniczone, jeżeli chodzi o ich liczbę i formę. Zazwyczaj są to obecnie akcje online, albo organizowane w dwóch częściach: w plenerze i w internecie (np. Rabka Festival 2020). Na razie możemy zapomnieć o imprezach masowych, tłumnie odwiedzanych w zeszłym roku nadmorskich kiermaszach, spotkaniach autorskich i dyskusjach, czytaniem na plaży. Kameralnie i bezpiecznie jest w bibliotekach, które otworzyły swoje podwoje w maju. Ograniczono liczbę czytelników. Książki podaje bibliotekarz w masce i rękawiczkach. Odpowiednio zabezpieczony jest czytelnik, czyli życie „po nowemu”, raczej w sieci, niż w realu.

Natomiast całkowicie bezpieczna jest w czasie epidemii lektura numeru wakacyjnego „Poradnika Bibliotekarza”. Zapraszamy do jego czytania, przejrzenia, przekartkowania… oczywiście, w miarę wolnego czasu. Koronawirus powoli znika z łamów „PB”, aczkolwiek w tym numerze jest jeszcze obecny. Warto przeczytać artykuł Marcina Blicharskiego Biblioteki wobec pandemii na warszawskim Mokotowie. Autor opisuje działania, które podjęła jego placówka biblioteczna w trosce o zabezpieczenie czytelników i bibliotekarzy przed epidemią w postaci utworzenia specjalnych stref, ścieżek obsługi użytkowników w 29 filiach dzielnicowych, dezynfekcji zbiorów. Jest zdecydowanie bezpieczniej, ale trudniej poruszać się czytelnikowi i nie tak łatwo wypożyczyć książki. Tuż po otwarciu bibliotek ustawiały się kolejki stęsknionych za lekturą czytelników. Spora część społeczeństwa wakacje z pewnością spędzi w domach, a biblioteki nie będą narzekały na brak odwiedzających.

„Poradnik” w edycji wakacyjnej proponuje do czytania różnorodne treści. W ramach publikowanego cyklu "Biblioteki Japonii" tym razem prezentujemy placówki publiczne, których idea w „państwie wiśni” pojawiła się dopiero w XX w., a ogół mieszkańców był długo niepiśmienny. W tym kontekście należy podziwiać ogromny skok cywilizacyjny Japonii.

W numerze „letnim” uwypuklona jest tematyka morska:100.lecie zaślubin Polski z morzem. Jak to z tym naszym morzem było, kiedy Polska miała do niego dostęp, a kiedy nie – dowiemy się z artykułu Martyny Figiel. Z tym tekstem koresponduje materiał o Bibliotece Publicznej w Pucku, która w nazwie i w działaniu ma konotacje morskie. Zapraszamy czytelników również do „poczytania” różnych treści zamieszczonych w działach "Książka" i "Biblioteka. Środowisko". Z przyjemnością polecamy rozmowę z pisarką Manulą Kalicką, która odsłania meandry „szkolenia” przyszłych pisarzy w Agencjach Autorskich i sposobów na szybki sukces, a także mówi o swoim procesie twórczym. Seniorzy zawsze zajmują poczesne miejsce na łamach miesięcznika. Ciekawą inicjatywę proponuje WiMBP w Gdańsku, prowadząc dla seniorów „biblioteczny telefon pogadania”, starsi czytelnicy mogą porozmawiać o książkach, swoich troskach i nadziejach. Bardziej aktywni mogą wziąć udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku np. w MBP w Bytowie, gdzie dla 60 osób odbywają się wykłady z różnych dziedzin wiedzy, warsztaty, laboratoria.

Letnią porą proponujemy wycieczkę do Biblioteki Gdańskiej… w Łodzi, która do nowoczesnych wnętrz zaprasza najmłodszych, młodzież i dorosłych oferując ciekawe zbiory, gry planszowe, a także udział w warsztatach (w pracowni komputerowej), spotkaniach, prelekcjach, zajęciach teatralnych, koncertach (sala spotkań). Lipiec/sierpień to czas wakacji w bibliotece, do organizacji zajęć przydatne będą z pewnością teksty metodyczne: o alternatywnej formie czytania, czyli teatrzyku Kamishibai (doskonale zdaje egzamin w bibliotekach) i Muminkach.

Polecając lekturę „Poradnika” życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: