Konferencja technologie biblioteczne w pandemii


 

2022-04-13
Wzgórza i Szczyty, polskie książki na wschodzie i 



Zobacz szczegóły

Nowy numer "Poradnika Bibliotekarza" jest już do kupienia na stronie Wydawnictwa SBP! Znajdziecie go na półkach naszej internetowej księgarni wydawnictwo.sbp.pl, w prenumeracie i pojedynczo, w papierze i "cyfrze". Zapraszamy do lektury!  



Zielone Wzgórza na nowo

„Ania z zielonych wzgórz” czy „Ania z Zielonych Szczytów”? Nowy przekład słynnej powieści Lucy Maud Montgromery wywołał wiele emocji w środowisku ludzi książki, a może przede wszystkim wśród czytelników.  Dyskusja, która rozgorzała, w dużej mierze wiąże się z rolą tłumacza. Ale nie ukrywajmy – z przyzwyczajeniami czytelników także.

Teraz nowi czytelnicy będą mogli wybrać, a starzy już pewnie zawsze pozostaną przy tym, co znają z dzieciństwa. Bogna Skrzypczak-Walkowiak pisze, że nowy przekład to jednak wcale nie rewolucja, wbrew głosom o profanacji literackiej ikony.

 

Co straciła Polska?

„Pomiędzy socjalistyczną Rosją a rewolucyjnym Zachodem powstała «przegroda» w postaci okupowanych obwodów, na których wiodą swój nędzny żywot burżuazyjno-nacjonalistyczne rządy. Nie mamy podstaw nie wierzyć, że kontrrewolucyjna «przegroda» zostanie wreszcie zmieciona”. Tak w listopadzie 1918 roku pisał Józef Stalin.

W 1939 sowiecka Rosja zaczęła wprowadzać w czyn swoje zapowiedzi. Jednym z celów, które przyświecały „zmiataniu przegrody”, była akcja grabieży dzieł polskich dzieł sztuki, bibliotek oraz dewastacji kultury.

„Agresorzy niszcząc «pańską Polskę» likwidowali jej dziedzictwo: grabiąc, dewastując, rozpraszając mienie kulturalne i pamiątki historyczne świadczące o narodowej tożsamości” – pisze Martyna Figiel. Do dzisiaj wiele rozproszonych księgozbiorów nie powróciło do ich właścicieli, bo procesy rewindykacji dóbr kultury są niezwykle skomplikowane i długotrwałe.


Dwieście siedemdziesiąt pięć lat narodowego czytania

Czytelnie Biblioteki Narodowej w nowej szacie. Otwarte w styczniu tego roku przestrzenie służące użytkownikom są trzykrotnie większe niż przed modernizacją. Książkowe mole, naukowcy i studenci pod ręką, w wolnym dostępie, będą mieli czterokrotnie więcej książek niż dotychczas.

Politycy obecni podczas uroczystości otwarcia zwracali uwagę, że biblioteki są symbolem niepodległości kraju i „żywą pamięcią Rzeczpospolitej”. A tymczasem Bibliotece Narodowej "stuknęło" już 275 lat! 


Praca i pasja pod Atlantami

„Biblioteka stała się w jakiś szczególny sposób popularna i modna.” – mówi o wałbrzyskiej placówce, Bibliotece pod Atlantami, Andrzej Tyws, człowiek, który zarządzał tą instytucją przez 18 lat.

W rozmowie z Moniką Simonjetz opowiada o swoich czytelniczych początkach, karierze i tym, jak współtworzył kulturalną mapę Wałbrzycha i Wrocławia. O zarządzaniu instytucjami kultury, o różnych typach czytelników oraz o materialnych i finansowych nierównościach, które panują wśród polskich bibliotek. I jeszcze o tym, że z podróżami trzeba się spieszyć.

Ta rozmowa to część większej całości – książki „Praca i pasja”, która została niedawno wydana przez Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP. W siedemdziesięciu (!) wywiadach z najlepszymi polskimi bibliotekarzami Monika Simonjetz rozmawia o pasjach, marzeniach, perspektywach na przyszłość i doświadczeniach, które płyną z bibliotekarskiej pracy.



Co jeszcze w numerze?

Na naszej stronie, w dziale z czasopismami, możesz przeczytać spis treści każdego numeru "Poradnika Bibliotekarza" i innych wydawnictw. Jeśli chodzi o bieżący numer, wszystkie informacje znajdziesz po poniższym przyciskiem.


Zobacz ten numer