2022-03-24 „Czytanie w środowisku cyfrowym a czytelnicy książek papierowych”. W tym artykule Zofia Zasacka pisze o społecznych zmianach i ich wpływie na to, jak i na czym czytamy. Transpozycja – czyli przeniesienie utworu muzycznego na inny instrument. Katarzyna Janczewska-Sołomko w marcowym „Bibliotekarzu” pisze o takich opracowaniach, w których na warsztat wzięto utwory Fryderyka Chopina. A pierwsza taka kompozycja pojawiła się już w 1830 roku, niemal 20 lat przed śmiercią polskiego kompozytora! „Termin „opracowanie” – zastrzega jednak autorka – należy rozumieć szeroko – jako wszelkiego rodzaju aranżacje, parafrazy wariacyjne, transkrypcje fakturalne, opracowania na inne niż oryginalne środki wykonawcze, ale także improwizacje i wariacje (…)”. W świecie literatury furorę robią książki ze słowem Auschwitz w tytule. Nie są to w większości książki rzetelne, ani tym bardziej naukowe opracowania. To powieści, w których wymysł miesza się z rzeczywistością, zagłuszając nieraz to, co mówi nam historia. Dział Dokumentacji i Biblioteka Zachęty to ciało, które jest „nierozerwalnie związane z działalnością Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie”. Misją działu jest dokumentowanie działalności artystycznej w Polsce po 1945 roku, toteż prowadzi ono fachowy księgozbiór oraz bibliotekę, które poświęcone są sztuce współczesnej. Korzystają z niej kuratorzy i pracownicy galerii. W przeglądzie „O bibliotekach w prasie” przygotowanym przez Iwonę Joć-Adamkowicz oraz Grzegorza Grzenkowicza znajdziecie przegląd informacji o bibliotekach, które zamieszczają gazety w całej Polsce. Od Tczewa po Kalisz. „«Bibliotekarz» 1919 – 1929 – 1939”. Kopalnia wiedzy o polskich bibliotekach.
"Bibliotekarz" na marzec. Oto, co przygotowaliśmy
Czytanie i cyfrowe zmiany
Na wzmożenie procesów cyfryzacyjnych w naszych książkowych nawykach bezsprzecznie wpływ miała pandemia. Nic dziwnego – do Internetu przeniosły się muzea, teatry oraz, oczywiście, biblioteki. Na tym się jednak nie skończy. Jak pisze autorka, „badane praktyki i umiejętności czytelnicze są coraz szerzej definiowane”, bo uwagę zwraca się już nie tylko na samo czytanie, ale także na proces analizy i interpretacji tekstu. A te coraz silniej kształtuje przestrzeń cyfrowa.
Jakie wnioski można wyciągnąć z testów PISA, które służą analizie m. in. czytelniczych umiejętności wśród uczniów? Jak rozkładają się lekturowe akcenty pomiędzy światem cyfrowym a papierowym?
Chopin i muzyczne wariacje
Początkowo chopinowskie utwory odgrywano, aranżowano, odśpiewywano. I wtedy wkroczyła technologia. Postęp fonografii otworzył nowe możliwości, teraz nagrywano utwory na wałki fonograficzne, płyty gramofonowe i patefonowe oraz, z czasem, za pomocą narzędzi elektronicznych – przy pomocy mikrofonów, na płyty CD… Tajemnice dzienniczka w czerwoną kratkę
Co jednak gdy o tych dramatycznych wydarzeniach chcemy opowiedzieć dzieciom? Jakie lektury wybrać? Z której strony podejść do tematu? Na szczęście na polskim rynku książki dostępnych jest niemało wartościowych pozycji. W swoim artykule w najnowszym „Bibliotekarzu” omawia je Katarzyna Pawluk.Długa tradycja i dużo sztuki
Od prawie dziesięciu lat w Zachęcie działa także czytelnia, której północne okna kadrują widok na piękny Park Saski. Duże stoły ułatwiają pracę. Ale są także mankamenty, które, pisze autorka, „cechuje wspólny mianownik: brak konsultacji z pracownikami biblioteki, niewiedza projektanta o pewnych aspektach pracy bibliotekarza”.
Co jeszcze można znaleźć wśród książek Zachęty? Jakie udogodnienia tworzą jej pracownicy? Przeczytacie o tym w artykule Małgorzaty Mach.Pani Jesień, choinka handmade i kolej wąskotorowa
Co jeszcze?
„Prawo biblioteczne – brak podstawy do przekształcenia biblioteki publicznej (uwagi w kontekście wyroku WSA)”
„Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka. Kasa zapomogowo-pożyczkowa po zmianie przepisów”.
„Z żałobnej karty”. Wspomnienia i nekrologi.
„Z życia SBP”. Konkurs SBP Bibliotekarz Roku, 8.Lubelskie Forum Bibliologów, Konferencja jubileuszowa z okazji 25-lecia powstania AK SBP w Lublinie i in.
„Z życia Koszykowej”. The Rolling Stones w Warszawie.
“Postaktualia”. Pisze, jak zawsze, Jacek Wojciechowski.