Bibliotekarz 1/2024

O czym przeczytacie w grudniowym „Bibliotekarzu”?

Współpraca Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego z Towarzystwem Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu

Artykuł Macieja Waltosia przedstawia historię i aktywność Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz rolę w życiu umysłowym mieszkańców Przemyśla, a także wspólne przedsięwzięcia oraz formy współpracy obu instytucji kultury, realizowane na przestrzeni lat. Towarzystwo powstało w 1909 roku w Przemyślu i jest najdłużej działającą organizacją naukową tego typu w Polsce. Jako stały partner Przemyskiej Biblioteki Publicznej od 1947 r. wspiera działalność i rozwój biblioteki.

Marka osobista bibliotekarza

Paweł Marchel z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim przedstawia rolę bibliotekarza, który dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom współtworzy wizerunek biblioteki w środowisku. Marka osobista to pojęcie wywodzące się z obszaru szeroko rozumianego zarządzania, biznesu, marketingu. Pojawia się w kontekście osób znanych, prezesów największych przedsiębiorstw, celebrytów, gwiazd kina, sportowców. Zdaniem Autora pasja bibliotekarza i jego zaangażowanie służą budowaniu silnej, nowoczesnej biblioteki i wpływają na jej rozwój. W opinii Autora świadome budowanie silnej marki osobistej bibliotekarza przyczynia się nie tylko do jego indywidualnego rozwoju, ale również do budowania wizerunku biblioteki i jej pracowników w przestrzeni publicznej.

Biblioteki pisarzy (2). Ogniwa pamięci. O bibliotece Marii i Bohdana Paczowskich

Wśród książek nie musi panować porządek – ani nawet bałagan – by odsłoniły one jakąś prawdę na temat swego właściciela. Mogą nawet leżeć w dopiero co otwartych pudłach.
Coś jednak zawsze ujawnią

Roberto Callaso

Dorota Fortuna przedstawia księgozbiór Marii i Bohdana Paczowskich tworzony przez dziesięciolecia. Troską właścicieli było zabezpieczenie kolekcji po ich śmierci. Autorka artykułu opisuje działania Biblioteki Politechniki Krakowskiej, które pozwoliły ocalić i zabezpieczyć cenne zbiory Państwa Paczowskich, będące zapisem losów i drogi twórczej właścicieli.

Czy warto sięgać po rękopisy? Próba znalezienia odpowiedzi w sensie ogólnym i w odniesieniu do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Czasy współczesne niosą ze sobą poważne zagrożenia w korzystaniu z rękopisów, ponieważ w sferze czytelnictwa następują zmiany spowodowane szybkim rozwojem Internetu, czy cyfryzacji. Artykuł Czesława Postawy omawia przykłady wartościowych starych druków będących w kolekcji, a także podkreśla wyjątkowość rękopisów. Autor przedstawia historię tytułowej biblioteki, akcentuje powstanie i funkcjonowanie Działu Zbiorów Specjalnych oraz zwraca szczególną uwagę na zgromadzone cenne zbiory.

Nowe życie zbiorów dawnej Biblioteki Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego

Autorki Renata Birska i Anastazja Śniechowska-Karpińska przedstawiają genezę powstania i aktywności Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego w Lublinie w XIX w. Szczególnie interesujące są informacje dotyczące biblioteki i zgromadzonych tam zbiorów, które pochodzą głównie z darów członków Towarzystwa. Ocalałe po II wojnie światowej stanowiły zalążek księgozbioru Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ostatnich latach w ramach Projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki opracowano polskie książki z kolekcji Towarzystwa i zdigitalizowano zasób. W ramach jego promocji przygotowano dwie wirtualne wystawy tematyczne:

Styczniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale:

„Prawo biblioteczne” – przedstawiamy tekst Rafała Golata: Polityka senioralna a działalność bibliotek.

„Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” – Sylwia Czub-Kiełczewska ukazuje jak wygląda korzystanie z mechanizmu e-doręczeń przez obywateli oraz podmioty publiczne: Wprowadzenie e-doręczeń w bibliotece.

„Sprawozdania i relacje” – Anita Tomanek w tekście: Bibliografia regionalna – między przeszłością a przyszłością omawia przebieg XLIII Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer