Kwietniowy numer „Bibliotekarza” rozpoczynamy artykułem Nagrania Karola Szymanowskiego jako twórcy i wykonawcy dr Katarzyny Janczewskiej-Sołomko, przewodniczącej Sekcji Fonotek SBP. Autorka omawia twórczość kompozytora zarejestrowaną na różnych nośnikach dźwięku, począwszy od rolek pianolowych z lat 20. XX w. Na szczególną uwagę zasługują nagrania utworów K. Szymanowskiego zebrane w 2 polskich publikacjach rejestrujących dyskografię kompozytora. Kolejny artykuł Funkcje Dyskusyjnych Klubów Książki Pawła Jezierskiego przedstawia fenomen działających w Polsce ponad 1800 Dyskusyjnych Klubów Książki, ich zadania oraz rolę, jaką pełnią w środowisku czytelniczym. Dr hab. Zdzisław Gębołyś z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w artykule „Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (3) – recenzenci kontynuuje prezentację sylwetek autorów publikujących w czasopiśmie, skupiając się na recenzentach. Omawia ich dokonania, podkreślając znajomość bieżącej literatury fachowej, w tym zagranicznej, której poznawanie umożliwiała biegłość nawet w kilku językach obcych. Kolejny artykuł Biblioteka Philologicum – nowoczesne rozwiązania w historycznym otoczeniu Lilianny Nalewajskiej z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przedstawia bibliotekę wydziałową Monachijskiego Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana, gromadzącą jedne z największych w Niemczech zbiory filologiczne. Autorka prezentuje historię Uniwersytetu, zasoby wydziału filologicznego, ale szczególną uwagę poświęca projektowi architektonicznemu nowego gmachu biblioteki, jego przestrzenności i wewnętrznej funkcjonalności. Sara Nowicka z Biblioteki Śląskiej w Katowicach przedstawia tekst Erasmus + Bibliotekarze = Nowe Technologie. Relacja z realizacji projektu w Stadsbiblioteket w GÖteborgu (6-14 czerwca 2022). Autorka nawiązuje do programu, który umożliwia polskim bibliotekarzom poznawanie, jak w innych krajach zorganizowane są i jak pracują biblioteki. Relacja odnosi się do szwedzkiego bibliotekarstwa, którego osiągnięciem jest doskonała promocja czytelnictwa, dzięki której społeczeństwo szwedzkie ceni tamtejsze biblioteki i korzysta z ich czytelniczej oferty. W dziale „Z bibliotek” zamieszczamy artykuł Małgorzaty Kłos z Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku Aktywność Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku na rzecz kształtowania tożsamości regionalnej. Autorka nawiązuje do historii regionu, omawia zgromadzone zbiory. Przedstawia powstałą w 2001 r. Regionalną Izbę Edukacyjną, a także działania biblioteki na rzecz placówek oświatowych w procesie kształcenia dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich zainteresowań kulturą Pomorza. Natomiast Patrycja Solecka z Filii nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w artykule Spotkanie kultur. O przestrzeni Książki Ukraińskiej omawia aktywność biblioteki w promowaniu książki ukraińskiej oraz działania zmierzające do poszerzenia oferty dla czytelników placówki.
W dziale „Wspomnienia” publikujemy tekst Ewy Markiewicz poświęcony Ewie Barteczko, wieloletniej pracowniczce Biblioteki Narodowej, związanej z Zakładem Katalogów Centralnych i Zakładem Informacji Naukowej. W pamięci współpracowników pozostaje jako osoba odpowiedzialna, życzliwa i empatyczna, podejmująca z zaangażowaniem nowe wyzwania i zadania.
Kwietniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Sprawy administracyjne i cywilne a działalność bibliotek, zaś w dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” tekst Sylwii Czub-Kiełczewskiej Jak postępować z danymi osobowymi zmarłego czytelnika. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.