Poradnik Bibliotekarza 11/2020
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2020
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Gorący listopad, który protestami społecznymi objął cały kraj. Słońce, opadające liście, kasztany, żołędzie, orzechy te oznaki pełnej jesieni powinny koić nasze rozbudzone emocje… Z jednej strony nostalgiczna przyroda, z drugiej – szalejąca pandemia koronawirusa, niosąca ze sobą poważne problemy zdrowotne i polityczne dla społeczeństwa. W tej sytuacji działalność instytucji kultury jest od dłuższego czasu mocno okrojona. Na szczęście biblioteki są dostępne dla czytelników, nadal udowadniają, że są aktywnym „trzecim miejscem” (teraz głównie online) nawet w okresie epidemii.

W numerze 11 proponujemy lekturę artykułu Martyny Figiel Opowieść o Jance Lewandowskiej – kobiecie, która zginęła w Katyniu, nawiązującego do osiemdziesiątej rocznicy mordu katyńskiego. W kolejnym materiale powracamy do bibliotekarstwa japońskiego, prezentując w 4 części tego cyklu Bibliotekę Parlamentarną, która pełni także funkcję Biblioteki Narodowej Japonii. O programowaniu i kodowaniu w bibliotece pisze Jacek Prądziński, podając przykład takich działań w swojej bibliotece publicznej w Bytowie. Uwadze czytelników polecamy artykuł o II edycji festiwalu literatury non-fiction „OKOlice Literatury” pt. „Granice i pogranicza” zorganizowanego przez MBP w Szczecinie w ostatni weekend września br. Ważnym wydarzeniem jesiennym jest Noc Bibliotek, zawsze pełna atrakcji i niespodzianek dla czytelnika. Pomimo pandemii biblioteki stanęły na wysokości zadania i zaproponowały imprezy online. Jako przykłady takiego działania zamieszczamy skrót programu Nocy Bibliotek, przygotowany przez 40 fi lii MBP w Lublinie i „wieczorną” imprezę w GBP w Jabłonnie.

Po wielu latach Kielce doczekały się nowoczesnego budynku dworca autobusowego. Na jego najwyższej kondygnacji powstała Mediateka – Filia nr 7 MBP w Kielcach, zwana przez mieszkańców „Poczytalnią na dVoRcu”. Kielczanie są dumni ze swojej biblioteki.

Felieton Olgi Nowickiej Wstyd czy nie wstyd? dotyczy nagród literackich, autorka pisze o tegorocznej noblistce, poetce Louise Glück, niestety mało znanej w Polsce i dla kontrastu o laureacie Nagrody Nike – Radku Rak. Numer „PB” kończymy dwoma materiałami metodycznymi: Jak wielki jest milion? Jak wysoko jest niebo? oraz Czarodzieje niosący dobro.

Polecamy lekturę „Poradnika” i życzymy dużo zdrowia!

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”