Bibliotekarz 1/2022
Bibliotekarz 1/2022
Bibliotekarz 1/2022
Cena:17,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2022
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Od Redaktora

Pierwszy numer „Bibliotekarza” w 2022 r. rozpoczynamy od tekstów prezentujących interesujące projekty prowadzone w bibliotekach. Dział „Artykuły” otwieramy tekstem dr Anny Naplochy z Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego Biblioteka plenerowa – nowy wymiar bookcrossingu w kontekście promocji czytelnictwa. Jego Autorka omawia ideę bookcrossingu, ze szczególnym uwzględnieniem jej  implementacji w Polsce. Podkreśla znaczenie bibliotek plenerowych dla wsparcia działań w zakresie promocji czytelnictwa prowadzonej przez biblioteki publiczne. Drugi tekst Małgorzaty Dobkowskiej z Książnicy Podlaskiej im Ł. Górnickiego w Białymstoku Panie Kossak i wilki omawia zbiory regionalne zgromadzone w Czytelni Książnicy ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów dotyczących Białowieży i Parku Narodowego. W artykule zostało przedstawione życie Simony Kossak, wnuczki Wojciecha Kossaka i jej zafascynowanie Puszczą Białowieską, a także dzielenie tej pasji ze znanym, pracującym również w Białowieży, grafikiem Lechem Wilczkiem. Na szczególną uwagę zasługuje praca redakcyjna S. Kossak nad publikacjami Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, opracowanie szeregu publikacji o ziołach, zwierzętach i przyrodzie Puszczy Białowieskiej, ilustrowanych przez L. Wilczka, a także jej działalność edukacyjna, prowadzenie audycji radiowych poświęconych przyrodzie. Następny tekst Jakuba Macieja Łubockiego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu Kolejna strata wojenna wraca do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu omawia prace Autora nad identyfikacją egzemplarza książki, która okazała się być własnością wrocławskiej Biblioteki Miejskiej przed II wojną światową. Współcześnie jej spadkobierczynią jest Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu.  

W dziale „Z bibliotek” publikujemy trzy artykuły. Pierwszy z nich Oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze w ramach wspomagania nauczycieli w procesie kształcenia i wychowania dzieci oraz młodzieży w okresie pandemii autorstwa Anny Aleksandrowicz i Marzeny Szafińskiej-Chadały. Autorki omawiają liczne projekty i działania biblioteki w 2020 r. w okresie pandemii służące nauczycielom w procesie edukacji dzieci i młodzieży. Drugi Magdaleny Skrejko  Retusz Biblioteki Muzeum Fotografii w Krakowie przedstawia losy muzeum i gromadzonych w nim zbiorów bibliotecznych oraz kolekcji, a także plany na najbliższy czas służące czytelnikom. Ostatni tekst  Biblioteka Niemiecka / Medioteka Języka Niemieckiego autorstwa Barbary Kacprzykowskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie omawia  historię, działalność, zbiory powstałej w 1992 r. Czytelni Niemieckiej w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, dzięki współpracy z Instytutem Goethego.

W dziale „Wywiady” przedstawiamy rozmowę z Tomaszem Tomczykiem Re-kino – bardzo złe filmy i rekinalia, członkiem Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którą przeprowadził Paweł Jezierski. Poznajemy pasjonata szeroko pojętej fantastyki i historii, zaangażowanego w pracę na rzecz Klubu „Sagitta”, miłośnika „bardzo złych filmów” i „rekinaliów”. Jednym z  tematów rozmowy jest promocja czytelnictwa w ramach popkultury.

W dziale „Sprawozdania i relacje” publikujemy tekst Biblioteki pedagogiczne lokalnie – małe ojczyzny Marty Truszczyńskiej i Anny Walskiej-Gołowskiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie. Tematem relacji jest zorganizowane w czerwcu 2021 r. Jubileuszowe V Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych.

Styczniowy numer „Bibliotekarza” kończą, jak zwykle, stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Nowa regulacja informacji sektora publicznego. Numer uzupełniają:  „Z życia SBP” i „Z życia Koszykowej” oraz Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.

Kupujący tę książkę kupili także: