Bibliotekarz 2/2022
Bibliotekarz 2/2022
Bibliotekarz 2/2022
Cena:17,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2022
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Od Redaktora

Lutowy numer „Bibliotekarza” w 2022 r. zawiera teksty o różnorodnej tematyce, nawiązujące zarówno do problemów rynku książki związanych z aktualną sytuacją społeczną i ekonomiczną w kraju, jak i dokonań w zakresie piśmiennictwa bibliotekarskiego w ujęciu retrospektywnym. Dział „Artykuły” rozpoczynamy tekstem Piotra Dobrołęckiego Książka się broni. Było ciężko, ale może być trudniej. Autor artykułu omawia sytuację na rynku wydawniczym w 2021 r., wynikającą między innymi z ograniczeń związanych z pandemią, a w konsekwencji ze zmianami w polskiej gospodarce. Z przeprowadzonej analizy trudnego minionego roku wynika, iż branża może zmierzyć się z długofalowymi negatywnymi zmianami zarówno w działalności przedsiębiorstw poligraficznych, wydawnictw, księgarń i antykwariatów. Drugi tekst dr Agaty Arkabus z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Biblioteki szkolne przedstawia sytuację w jednej z największych sieci liczącej ponad 9,7 tys. placówek. W artykule zostały przedstawione zapisy w oświatowych aktach prawnych dotyczące biblioteki szkolnej. Szczegółowo omówiono status bibliotekarza nauczyciela, a także mocne i słabe strony działalności bibliotek szkolnych. Następny tekst Lidii Dzikowickiej z Biblioteki Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Retrospektywne opracowanie zbiorów w Bibliotece Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie omawia prace zespołu bibliotekarzy nad katalogowaniem formalnym i rzeczowym zbiorów i wprowadzeniem ich opisów do komputerowej bazy biblioteki w programie Aleph. Prace te prowadzone były w latach 2018-2019 z wykorzystaniem grantów pozyskanych przez bibliotekę. Ostatnim tekstem w dziale jest kolejny artykuł dr. hab. Zdzisława Gębołysia z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy „Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Cz. 4. (2) – „Bibliotekarz” kopalnią wiedzy o… książkach, czasopismach, bibliografiach i bibliotekarzach, w którym autor szczegółowo charakteryzuje zawartość czasopisma w okresie dwóch dekad odnoszącą się do nowości książkowych pozyskiwanych do bibliotek, zestawień bibliograficznych. Szczególną uwagę poświęca też sylwetkom polskich i zagranicznych bibliotekarzy, zwraca uwagę na aforyzmy i przysłowia o książce zamieszczane w kolejnych numerach czasopisma.

W dziale „Z bibliotek” publikujemy artykuł „Tajemnica Tatarskiej 3” – mobilna gra literacka w ofercie Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego autorstwa Katarzyny Bednarz-Soja. Autorka omawia prowadzone w bibliotece projekty, szczegółowo prezentuje mobilną grę literacką „Tajemnica Tatarskiej 3”, która była finalnym etapem projektu edukacyjnego „Śladami historii – mobilne warsztaty literackie”. Projekt dotyczył historii II wojny światowej w Przemyślu i adresowany był do młodych użytkowników biblioteki.

W dziale „Wywiady” przedstawiamy rozmowę ze Stanisławą Mazur, wieloletnią dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Poznajemy osobę, która całe swoje życie zawodowe z oddaniem poświęciła bibliotece w Tarnobrzegu. Była uczestnikiem zmian, które zachodziły w bibliotekarstwie polskim. Dzięki aktywnej współpracy z władzami samorządowymi z sukcesem realizowała liczne programy i projekty wpływające na rozwój biblioteki i jej filii. Zaangażowana była również w działalność w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, lokalnie oraz w Zarządzie Głównym SBP. Z nostalgią i wzruszeniem powróciła po latach do wspomnień z dzieciństwa i początków pracy w zawodzie bibliotekarza.

W dziale „Sprawozdania i relacje” publikujemy tekst Potencjał informacyjny regionalnych zbiorów i baz danych – narzędzia i metody ich wykorzystania. Tematem relacji jest zorganizowane we wrześniu 2021 r. 40. spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Pub­licznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Lutowy numer „Bibliotekarza” kończą, jak zwykle, stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Regulamin wynagradzania a dyscyplina finansów publicznych (uwagi w kontekście orzeczeń Głównej Komisji Orzekającej). Numer uzupełniają: „Z życia SBP” i „Z życia Koszykowej” oraz Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.